Kaliňák Adrian, Medzilaborce, SMER-SD

Čo je podľa Vás hlavným dôvodom nízkych zahraničných investícií v PSK?

Čo je potrebné urobiť, aby investori výraznejšie expandovali do nášho regiónu?

Prešovský kraj je z geografického hľadiska mimo hlavných európskych dopravných koridorov, spájajúcich najväčšie priemyselné a logistické centra.

Mám obavu, že nášmu kraju nepomôže ani dobudovanie chýbajúcej cestnej infraštruktúry. Prepravné náklady sú rozhodujúce pri rozhodovaní investorov o umiestnení svojich výrobných kapacít. Čím je produkcia jednoduchšia a závislejšia na materiaálových či odbytových kapacítách, tým je zároveň nákladnejšia z pohľadu tranzitu. A iná ako objemová výroba sa v Prešovskom kraji objavuje len sporadicky.

V predchádzajúcich rokoch sa tu vybudovalo množstvo parkov, zón respektíve rôznych brownfields. Problém je kdesi inde.

Je potrebné investorom ponúknuť ucelenú pomoc, založenú na motivácií. Do nej sa musia zapojiť všetci aktéri, počnúc štátom a končiac VÚC a obcami. Pravidla musia byť jednoznačné, automaticky nárokovateľné a hlavne garantujúce rýchlu formu pomoci. V dnešnej dobe je aj pol rok dosť dlhá doba na to, aby sa akýkoľvek zámer  stal neaktuálnym.

Dúfam, že vláda už neurobí nič podobné ako pri zákone na podporu málo rozvinutých okresov. Vďaka tomuto dokázala vykopať ešte hlbšiu priepasť v existujúcich regionálnych rozdieloch.

Z Bratislavy sa robí síce všetko  jednoduchšie, ale zároveň aj často kontraproduktívne. Určite by pomohla zonácia tak ako tomu bolo v minulosti.

Uvedomte si, že firma, ktorá preinvestuje milióny eur nepotrebuje od štátu získať imaginárne daňové úľavy. Tá, v prvých rokoch žiadne veľké dane ani neplatí, keďže si uplatňuje značné odpisy z nadobudnutého majetku.

Prešovský kraj môže apelovať, búchať na dvere, udržiavať cestnú infraštruktúru a pripravovať schopných absolventov.

V Medzilaborciach sme spravili toho dosť, dotiahli sme českého investorazariadili mu indikatívnu štátnu pomoc vo výške akej sa mnohým ani nesníva. To všetko najmä vďaka promptnému prístupu ministerstva, predsedu PSK a ďalších poslancov NRSR. Bohužiaľ investor svoje rozhodnutie prehodnotil k čomu prispel aj už zmienený zákon o podpore málo rozvinutých okresov.

Publikované: 04.05.2016 / Aktualizované: 25.11.2022 HoreTlačiť