Hagyari Pavel, Prešov (nezávislý)

Čo je podľa Vás hlavným dôvodom nízkych zahraničných investícií v PSK?

Čo je potrebné urobiť, aby investori výraznejšie expandovali do nášho regiónu?

Pavel Hagyari

Zakladným predpokladom veľkej investície, napríklad na úrovni Jaguár, je v zásade už pripravená a majetkovo vysporiadaná plocha pod budúcim priemyselným parkom vo výmere 100-300 ha.

Vzhľadom na finančné možnosti samospráv, obcí, miest a VÚC, by takéto majetkové vysporiadanie mal riešiť štát, ktorý má aj legislatívne a finančné nástroje.

Pre budúcich investorov (veľkých) je nevyhnutnou podmienkou aj kvalifikovaná pracovná sila - vyplývajúca z dostatočnej štruktúry vzdelanosti stredných a vysokých škôl...

Takýto park by sa mal nachádzať buď medzi Prešovom a Košicami, prípadne v lokalite Grófske (smerom na Kapušany), kde je však aj ďalšou podmienkou vybudovanie severného obchvatu mesta. De facto súmestie Košice - Prešov je jedinou alternatívou pre umiestnenie ďalšej veľkej investície, kde nebudú problémy s potrebným množstvom kvalifikovanej pracovnej sily, vzhľadom na to, že v týchto mestách sú všetky potrebné stredné a vysoké školy technického charakteru, existencia letiska a dobrej železničnej infraštruktúry, postupné dobudovanie diaľničnej siete (chýba už len juhozápadný obchvat Prešova).

Vytvorenie niekoľkotisíc pracovných miest v Prešove aj počas ekonomickej krízy (Lear, Honeywell, E confection, atď.) dokazujú, že Prešov potenciál má, avšak chýba veľký priemyselný park vo výmere 100 - 300 ha.

Som presvedčený, že práve štát v spolupráci s vyšším územným celkom, mestom a priľahlými obcami by mal vyriešiť základnú podmienku pre investora - majetkovo vysporiadaný priemyselný park.

Publikované: 04.05.2016 / Aktualizované: 25.11.2022 HoreTlačiť