Stanislav Kahanec, Prešov

Ako vnímate minuloročné hospodárenie kraja a plánované investície na tento rok?

Fotografia - poslanec Stanislav Kahanec

Hospodárenie Prešovského samosprávneho kraja (PSK) za rok 2016 skončilo s cca 9 mil. € prebytkom rozpočtu. Napriek tomu, že úverové zdroje z EIB, rozpočtované v minulom roku vo výške 16,7 mil. €, boli vo výdavkoch čerpané len vo výške cca 8,6 mil. €, celkové hospodárenie vytvorilo dobré východiskové podmienky pre čerpanie kapitálových výdavkov v roku 2017. Som rád, že sme na rokovaní zastupiteľstva v úprave rozpočtu č. 3, okrem financovania projektov, oblastí kultúry, vzdelávania či sociálnej, schválili aj cca 15 miliónový ďalší rozpis kapitálových výdavkov do oblasti financovania dopravy. Tieto výdavky sú určené najmä na rekonštrukciu havarijných úsekov ciest, mostov či sanácie zosuvov a mali by zlepšiť stav ciest v našom regióne. Samozrejme aj v našom okrese Prešov, napr. v smere na Sigord, Šindliar, nebezpečné úseky na Teriakovce či Cemjatu, zosuv medzi Gregorovcami a Terňou, rekonštrukciu mosta a opravu dezolátneho stavu na úseku Sedlice - Miklušovce či ďalšie opravy ciest. Aj keď je pre oblasť dopravy celkove vyčlenená najväčšia čiastka, viac ako 24 mil. €, privítal by som ešte silnejšiu finančnú podporu do tejto oblasti. Náš okres i samotný Prešov, ako metropola kraja, potrebuje oveľa rýchlejšie dobudovanie dopravnej infraštruktúry. Od dobudovania diaľnice D1 a rýchlostnej komunikácie R4 (o ktoré sa musí postarať štát) počnúc, až po dopravnú sieť ciest, ktoré sú v kompetencii PSK či jednotlivých miest a obcí.

Publikované: 25.05.2017 / Aktualizované: 25.11.2022 HoreTlačiť