Strešný projekt os 1 Tatry-PSK-ŽSK

logo programu - Interreg Poľsko - Slovensko PL-SK

Spája nás príroda a kultúra

• Názov projektu: Spája nás príroda a kultúra
  • Program: Program cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020
  • Prioritná os 1: : Ochrana a rozvoj prírodného a kultúrneho dedičstva cezhraničného územia
  • Vedúci partner projektu: Zväzok Euroregión „Tatry“ (http://www.euroregion-tatry.pl/)
  • Partneri projektu: Prešovský samosprávny kraj (https://www.po-kraj.sk/sk/), Žilinský samosprávny kraj (http://www.regionzilina.sk/)
  • Obdobie realizácie: 17.02.2016 - 30.06.2023
  • Hodnota projektu: 8 758 885,38 € z toho Európsky fond regionálneho rozvoja: 7 445 052,46 €
  • Percentuálny podiel financovania projektu z Európskeho fondu regionálneho rozvoja: 85%

Opis projektu

Realizácia strešného projektu zabezpečuje implementáciu mikroprojektov na území zahŕňajúcom na poľskej strane okresy: Nowy Targ, Tatry, Gorlice, Limanowa, Nowy Sącz, Chrzanów, Olkusz, Myślenice okrem obce Pcim, Mestský okres Nowy Sącz a na slovenskej strane okresy: Stará Ľubovňa, Bardejov, Kežmarok, Levoča, Poprad, Spišská Nová Ves, Dolný Kubín, Tvrdošín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš. Kľúčová výzva prekračujúca hranice jedného štátu, čiže zvýšenie miery udržateľného využitia zdrojov kultúrneho a prírodného dedičstva obyvateľmi a návštevníkmi na hore uvedenom území sa môže efektívne riešiť len vďaka efektu synergie, ktorý prináša zameranie podpory na konkrétnu tematickú oblasť, kľúčové cieľové oblasti a konkrétne cieľové skupiny v rámci projektu. Všetky mikroprojekty budú prispievať k realizácii cieľov Programu a taktiež realizovať aktivity s naplnením stanovených ukazovateľov. V rámci strešného projektu bude zabezpečená vecná, organizačná a finančná podpora realizácie mikroprojektov na určenom oprávnenom území. Výsledkom aktivít prijatých partnermi bude, že subjekty oprávnené podávať žiadosti získajú jednoduchý a priamy prístup k Programu. Nepriamo bude strešný projekt ovplyvňovať skupiny miestnych obyvateľov poľsko-slovenského pohraničia a turistov navštevujúcich tieto oblasti. Spoločné, viacrozmerné aktivity prijímané mikroprijímateľmi v prospech zabezpečenia spoločnej ochrany a využitia zdrojov prírodného a kultúrneho dedičstva v rámci vecnej úlohy strešného projektu umožnia následne zvýšiť atraktivitu a konkurencieschopnosť pohraničia v oblasti kultúrneho a prírodného dedičstva. Výsledky mikroprojektov zabezpečia udržateľné, cezhraničné produkty kultúrneho a prírodného dedičstva prispievajúce k jeho ochrane, podpore a rozvoju.

Hlavný cieľ

Zintenzívnenie trvalo udržateľného využitia kultúrneho a prírodného dedičstva obyvateľmi a návštevníkmi na území strešného projektu vďaka realizácii mikroprojektov.

Špecifické ciele

• Zvýšenie atraktivity a konkurencieschopnosti poľsko-slovenského pohraničia v oblasti kultúrneho a prírodného dedičstva.
  • Vytvorenie spoločných, udržateľných produktov založených na kultúrnom a prírodnom dedičstve, ktoré prispievajú k jeho ochrane, propagácii a rozvoju.

Publikované: 11.07.2016 / Aktualizované: 03.08.2023 HoreTlačiť