Zmeny v poskytovaní lekárenskej pohotovostnej služby od 1.1.2020

Novelou zák. č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov od 01.01.2020 nie sú lekárne povinné vykonávať lekárenskú pohotovostnú službu ako doteraz, v pracovných dňoch od 16:00 h do 22:30 h a cez víkendy a sviatky od 7:00 h do 22:30 h. O prevádzkovom čase lekárenskej pohotovostnej služby sa majú dohodnúť prevádzkovatelia, Slovenská lekárnická komora a samosprávne kraje.

PSK požiadal o v novembri 2019 o návrh lekárenských pohotovostných služieb Slovenskú lekárnickú komoru. Tá navrhla vrátiť sa k režimu, ktorý platil pred novelou zák. č. 362/2011 Z. z. do 15.06.2018, a to spravidla vo všetkých okresoch PSK do 20,00 h. Vzhľadom ku skutočnosti, že zdravotné poisťovne neplatia lekárňam za vykonávanie lekárenskej pohotovostnej služby a ich vyťaženosť v pohotovosti im nepokryje náklady na prevádzku, lekárne nechcú vykonávať lekárenskú pohotovosť dlhšie. Tým, že bol zo zákona vypustený presne stanovený čas odkedy dokedy sa vykonáva lekárenská pohotovostná služba, chýba samosprávnym krajom opora v zákone, odkedy dokedy by ju v prípade nedohody s SLK a prevádzkovateľmi lekární mali nariadiť. Samosprávne  kraje sa tak vystavujú riziku, že budú zo strany prevádzkovateľov lekární žalovaní o zaplatenie úhrady za nariadenú lekárenskú pohotovostnú službu nad rámec dohody s nimi. Samosprávne kraje nemajú v oblasti zdravotníctva žiadne príjmy od zdravotných poisťovní, ani štátu, z ktorých by takéto prípadné úhrady mohli poskytnúť.

Možným riešením situácie je novelizácia zákona, tak  aby zdravotné poisťovne mohli  dohodnúť  s prevádzkovateľmi ambulantných pohotovostných služieb výdaj liekov v nevyhnutnom množstve po vyšetrení priamo na ambulancii a aby ambulanciám, za túto službu a vydané lieky zdravotné poisťovne zaplatili. Výkon ambulantnej pohotovostnej služby je na rozdiel od lekárenskej pohotovostnej služby hradený z verejného zdravotného poistenia.

PSK bude zbierať návrhy, požiadavky a podnety od občanov, obcí, prípadne iných subjektov, monitorovať ich a vyhodnocovať. V prípade potreby zvolá pracovné rokovanie za účasti dotknutých strán, najmä SLK a prevádzkovateľov lekární aby sme došli k dohode o akceptácii prevádzkových časov lekárenských pohotovostných služieb spred 01.01.2020. V prípade, že vzniknú komplikácie, budeme informovať MZ SR a na základe konkrétnych udalostí požadovať novelu zák. č. 362/2011 Z. z., ktorou by sa zabezpečila spokojnosť pacientov.

Publikované: 10.01.2020 / Aktualizované: 31.01.2020 HoreTlačiť