Kompetencie v zmysle zákona č. 576/2004

Popis činností a kompetencií v zmysle zákona č. 576/2004 Z. z.

Popis činností a kompetencií v zmysle zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov:

1. Vypracúva návrhy smerovania a priorít regionálnej politiky a koncepcie rozvoja priorít zdravotnej starostlivosti v rámci svojej pôsobnosti.
  2. Určuje poskytovateľa osobe pri odmietnutí jej návrhu na uzatvorenie dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
  3. Preberá do úschovy a zabezpečuje odovzdanie zdravotnej dokumentácie inému poskytovateľovi pri dočasnom pozastavení povolenia, alebo pri zániku povolenia.
  4. Zriaďuje etickú komisiu na posudzovanie etickej prijateľnosti projektov biomedicínskeho výskumu a etických otázok vznikajúcich pri poskytovaní ambulantnej starostlivosti.
  5. Schvaľuje biomedicínsky výskum v zdravotníckom zariadení ambulantnej starostlivosti prostredníctvom etickej komisie.
  6. Posudzuje etickú prijateľnosť projektov biomedicínskeho výskumu prostredníctvom etickej komisie.
  7. Zabezpečuje zastupovanie v prípade potreby poskytovania zdravotnej starostlivosti iným poskytovateľom a pri dočasnom pozastavení povolenia.
  8. Vydáva povolenia a iné rozhodnutia vo veciach ustanovených osobitným predpisom.
  9. Vydáva súhlas na špecializačné štúdium, certifikačnú prípravu a ďalšie vzdelávacie aktivity.
  10. Vykonáva dozor nad dodržiavaním povinnosti poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
  11. Určuje lekára, sestru a laboranta na vykonanie odvodu, lekára na vykonanie prieskumu zdravotnej starostlivosti.
  12. Zabezpečuje plnenie úloh uložených ministerstvom zdravotníctva týkajúcich sa zdravotníctva.
  13. Spolupracuje s ministerstvom zdravotníctva pri zabezpečovaní jednotnej prípravy zdravotníctva na obranu štátu.
  14. Spolupracuje so stavovskými organizáciami v zdravotníctve a občianskymi združeniami v regióne.
  15. Určuje rozsah zdravotného obvodu vrátane zoznamov obcí, menného zoznamu ulíc, prípadne popisných čísel domov.
  16. Schvaľuje a potvrdzuje ordinačné hodiny pre zdravotnícke zariadenia, v ktorých sa poskytuje ambulantná starostlivosť.

Publikované: 11.03.2016 / Aktualizované: 11.03.2016 HoreTlačiť