Kompetencie v zmysle zákona č. 362/2011

Popis činností a kompetencií v zmysle zákona č. 362/2011 Z. z.

Popis činností a kompetencií v zmysle zákona č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov:

1. Vydáva povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vo:
    • a)  verejnej lekárni,
    • b)  výdajni zdravotníckych pomôcok,
    • c)  výdajni ortopedicko-protetických zdravotníckych pomôcok,
    • d)  výdajni audio-protetických zdravotníckych pomôcok.
  2. Vykonáva štátny dozor nad poskytovaním lekárenskej starostlivosti vo verejnej lekárni, vo výdajni zdravotníckych pomôcok, vo výdajni ortopedicko-protetických zdravotníckych pomôcok a vo výdajni audio-protetických zdravotníckych pomôcok,
  3. Schvaľuje prevádzkový čas vo verejnej lekárni, vo výdajni zdravotníckych pomôcok, vo výdajni ortopedicko-protetických  zdravotníckych pomôcok, vo výdajni audio-protetických zdravotníckych pomôcok.
  4. Organizuje a nariaďuje poskytovanie lekárenskej pohotovostnej služby vo verejnej lekárni.
  5. Vydáva záväzné opatrenia na odstránenie nedostatkov zistených pri vykonávaní štátneho dozoru.
  6. Prejednáva priestupky a iné správne delikty a ukladá pokuty.
  7. V spolupráci so štátnym ústavom rozhoduje, určuje a dohliada nad spôsobom nakladania so zásobami liekov a zdravotníckych pomôcok.
  8. Informuje poskytovateľov zdravotnej starostlivosti o nedostatkoch v kvalite humánneho lieku a zdravotníckej pomôcky, o pozastavení registrácie  humánneho lieku a stiahnutí humánneho lieku alebo zdravotníckej pomôcky z trhu laebo stiahnutie zdravotníckej pomôcky z prevádzky.
  9. Rieši podnety a sťažnosti na úseku humánnej farmácie.
  10. Zabezpečuje plnenie úloh uložených ministerstvom zdravotníctva a štátnym ústavom, ktoré sa týkajú humánnej farmácie a účelnej farmakoterapie.
  11. Vedie a priebežne aktualizuje databázu zdravotníckych zariadení, ktoré majú vydané povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vo verejnej lekárni, vo výdajni zdravotníckych pomôcok, vo výdajni ortopedicko-protetických zdravotníckych pomôcok a vo výdajni audio-protetickcýh zdravotníckych pomôcok.
Publikované: 11.03.2016 / Aktualizované: 11.03.2016 HoreTlačiť