LEMAD PSK II

Logá projektu - EÚ Operačný program integrovaná infraštruktúra 2014 -2020, Ministerstvo dopravy a výstavby SR a Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR

LEpší MAnažment Dát Prešovského samosprávneho kraja II

Základné údaje projektu

• Názov projektu:   LEpší MAnažment Dát Prešovského samosprávneho kraja II
  • Názov a sídlo prijímateľa:   Prešovský samosprávny kraj, Námestie mieru 2, 080 01 Prešov
  • Miesto realizácie projektu:   Prešovský kraj
  • Výška poskytnutého nenávratného finančného príspevku:  603 687,10 EUR

Výsledky projektu

Hlavné výsledky projektu

Návrh riešenia napĺňa zadefinovanú strategickú prioritu „Manažment údajov“ a je založený na koncepte „Data governance“, čo je súbor osvedčenejších skúseností zahŕňajúcich procesy, politiky a nástroje, zabezpečujúce manažment údajov v celom informačnom prostredí PSK. Úspešná realizácia projektu prinesie tieto zlepšenia a riešenia definovaného problému:

• Zvýšenie transparentnosti a otvorenosti vďaka otvoreným údajom

• Zvýšenie zdieľania údajov vo verejnej správe vytvorením Centrálnej integračnej platformy a integrácie na IS CSRU

• Vytvorenie nových elektronických registrov a evidencie:

• R1 Register kultúrnych inštitúcií

• R2 Register poskytovateľov sociálnych služieb

• R3 Register školských zariadení

• R4 Register poskytovateľov zdravotnej starostlivosti

• R5 Register zariadení lekárskej služby PP

• R6 Register lekární a výdajní zdravotníckych pomôcok

• Prevádzková a technická udržateľnosť projektu bude zabezpečená žiadateľom prostredníctvom Odboru IKT v rámci Úradu PSK. Tento odbor bude v súčinnosti s ďalšími odbormi Úradu PSK zabezpečovať dlhodobú udržateľnosť výstupov projektu a ich využívanie v súlade s potrebami žiadateľa a cieľových skupín.

• Publikovanie dát bude efektívne, jednoduché a transparentné, a čo v najvyššej možnej miere automatizované,

• Údaje budú identifikované pomocou URI, pričom údaje centrálnej povahy budú popísané prostredníctvom Centrálneho modelu údajov,

• Otvorené údaje musia spĺňať pravidlá pre úrovne interoperability otvorených údajov verejnej správy SR,

• Podnikatelia, verejnosť a kreatívne komunity sa budú môcť jednoducho zapojiť do procesu otvoreného vládnutia.

Aktivity v rámci projektu

Aktivita 1 -  Analýza a dizajn

Cieľom analýzy pri implementácii systematického manažmentu údajov v organizácii je presná špecifikácia biznis architektúry, architektúry ISVS a tiež technických, funkčných a procesných požiadaviek na výsledný IS. Analytická fáza môže mať podstatný vplyv na budúce riešenie spojené s vývojom a prevádzkou systému.

Aktivita 2 -  Nákup HW a krabicového softvéru

Pre potreby budovania integračného dátového systému je potrebné zakúpiť licencovaný softvér Talend alebo ekvivalent, ktorý umožňuje funkcie ETL – Extrakt, Transform, Load, nielen na vybrané ISVS, ale na akékoľvek databázy a dátové zdroje, ktoré úrad PSK má k dispozícii.

Aktivita 3 -  Implementácia

Aktivita logicky nadväzuje a využíva výstupy predchádzajúcej aktivity. Dokumentácia, ktorá vznikne podrobnou analýzou, bude slúžiť ako zadanie pre návrh softvérových a hardvérových riešení. Základ programových funkcií tvorí zoznam aplikačných a koncových služieb, ktoré sú definované v architektúre informačných systémov. K aplikačným a koncovým službám budú rozpracované podrobné špecifikácie, ktoré sa budú programovo realizovať.

Aktivita 4 -  Testovanie

Analýza, návrh, implementácia, integrácia a všetky ostatné činnosti súvisiace so softvérovým vývojom môžu a zrejme vždy budú do výsledného systému zanášať určité percento chýb. Tomuto môžeme zabrániť len dôsledným riadením kvality celého procesu a testovaním na najrôznejších úrovniach a tak znížiť percento chýb na minimum, prípadne chyby celkom eliminovať tak, aby výsledný systém fungoval bezchybne, alebo aby sa tomuto stavu čo najviac približoval.

Aktivita 5 -  Nasadenie

Po úspešnom testovaní budú procesy kvality dát implementované, dáta vyčistené, integrácia pre kľúčové objekty zrealizovaná, procesy pre vyhlasovanie referenčných údajov implementované a referenčné údaje vyhlásené, proces konzumovania dát implementovaný, datasety pre Open Data definované a publikované, procesy v oblasti registrov implementované, integrácia na CSRÚ vytvorená.

Ďalšie informácie

Informácie o Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020 nájdete na www.opii.gov.sk

Odkaz na zväčšené zobrazenie - Plagat LEMAD - základ informácie o projekte
Publikované: 10.01.2022 / Aktualizované: 19.06.2023 HoreTlačiť