Rekonštrukcia cesty II/556 okresná hranica Svidník – Mičakovce

Názov projektu:                             „Rekonštrukcia cesty II/556 okresná hranica Svidník – Mičakovce, zlepšenie dopravnej mobility v okrese Svidník“

Miesto realizácie projektu :               obec Mičakovce

Termín realizácie:                              01/2016 – 08/2023

Operačný program :                          Integrovaný regionálny operačný program

Spolufinancovaný fondom :              Európsky fond regionálneho rozvoja

Prioritná os :                                      1. Bezpečná a ekologická doprava v regiónoch

Investičná priorita :                            1.1 Posilnenie regionálnej mobility prepojením sekundárnych a terciárnych uzlov s infraštruktúrou TEN-T vrátane multimodálnych uzlov

Špecifický cieľ :                                 1.1 Zlepšenie dostupnosti k cestnej infraštruktúre TEN-T a cestám I. triedy s dôrazom na rozvoj multimodálneho dopravného systému.

Celkové náklady:                              1 398 232,84 EUR

NFP (EÚ+ŠR):                                   1 328 321,20 EUR

Ciele projektu

Zlepšenie mobility v okrese Svidník,

Popis projektu

Prešovskému samosprávnemu kraju bola v rámci Operačného programu Integrovaný regionálny operačný program schválená Žiadosť o nenávratný finančný príspevok pre projekt s názvom Rekonštrukcia cesty II/556 okresná hranica Svidník – Mičakovce, zlepšenie dopravnej mobility v okrese Svidník.

Navrhovaný úsek sa nachádza na ceste II/556 v katastrálnom území obce Mičakovce v staničení 5,796 – 7,442 50. Celková dĺžka úseku je 1,646 50 km.

Súčasťou prác je aj rekonštrukcia mostných objektov 556-006, 556-007, 556-008 a rekonštrukcia jedného klenbového priepustu v km 6,624.

Predmetná stavba je členená na časti stavby (objekty) v zmysle triedenia stavebných prác podľa klasifikácie stavieb. Stavba je rozčlenená nasledovne:

• SO 01  Modernizácia cesty II/556
  • SO 02  Rekonštrukcia mostného objektu 556-006
  • SO 03  Rekonštrukcia mostného objektu 556-007
  • SO 04  Rekonštrukcia mostného objektu 556-008
  • SO 05  Rekonštrukcia priepustov.

Pre rekonštrukciu úseku sa uvažuje s nasledovnými opatreniami:

• Výmena obrusnej a ložnej vrstvy krytu vozovky v stanovenom rozsahu,
  •  Rekonštrukcia mostných objektov,
  •  Úprava priepustov a odvodňovacích zariadení,
  •  Výmena a montáž zvodidiel a smerových stĺpikov.

Predmetná cesta II/556 je regionálneho významu, ktorá spája cesty I/18 a I/21 a je priamym prepojením miest Giraltovce a Hanušovce nad Topľou v okresoch miest Svidník a Vranov nad Topľou. Cestná komunikácia v navrhovanom úseku rekonštrukcie cesty II/556 spája sídelné útvary mesta Giraltovce a Hanušovce nad Topľou v okresoch Svidník a Vranov nad Topľou. Ide o cestu, ktorá je v správe žiadateľa s pomerne vysokou intenzitou dopravy v rámci ciest II. a III. tried. Rekonštrukciou cesty II/556 sa zlepší tiež dostupnosť k centrám osídlenia prvej, druhej a tretej skupiny a k ich sociálnej infraštruktúre. Realizáciou projektu sa vytvoria predpoklady na výrazne zlepšenie plynulosti cestnej verejnej osobnej dopravy.

Aktivity v rámci projektu

Zrealizované aktivity v rámci projektu

• Bezpečnostný audit II/556 okresná hranica Svidník - Mičakovce;
  • Vypracovanie CBA/finančnej analýzy – II/556 okresná hranica Svidník – Mičakovce;
  • Vypracovanie projektovej dokumentácie k stavbe: II/556 okresná hranica Svidník – Mičakovce;
  • Obstaranie a osadenie informačnej tabule k projektu ku dňu 30.4.2021.
  • Realizácia stavebných prác (práce boli ukončené podpísaním preberacieho protokolu dňa 26.8.2022);
  • Autorský dozor.

Prebiehajúce aktivity v rámci projektu

• Zmenové konanie týkajúce sa povolenia vykonania zmeny v zmluve o poskytnutie NFP z dôvodu uzatvorenia dodatku č. 1 a 2 k Zmluve o dielo na stavebné práce;
  • Aktivity týkajúce sa ukončenia projektu.

Informácie o postupe prác na projekte

Proces verejného obstarávania stavebných prác začal dňa 21.08.2020 a bol ukončený zverejnením resp. odoslaním oznámenia o výsledku verejného obstarávania dňa 22.02.2021.

Zmluva o dielo na stavebné práce medzi objednávateľom Prešovským samosprávnym krajom a zhotoviteľom COLAS Slovakia, a.s. bola podpísaná dňa 17.02.2021, zmluva nadobudla účinnosť dňa 06.05.2021 po vykonaní kontroly VO riadiacim orgánom Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky po jej podpise. Stavebné práce boli ukončené prebratím diela objednávateľom od zhotoviteľa dňa 26.8.2022.

Dňom 27.05.2021 na základe podpísaného protokolu z odovzdania staveniska stavby k projektu vzniklo zhotoviteľovi právo vstupu na stavbu, týmto dňom začali stavebné práce na projekte, ktoré budú prebiehať až do ich ukončenia podľa Zmluvy o dielo.

Zmluva o poskytnutí služieb na výkon činnosti stavebného dozoru medzi objednávateľom Prešovským samosprávnym krajom a poskytovateľom KHM s.r.o. bola podpísaná dňa 11.05.2021, zmluva nadobudla účinnosť dňa 12.05.2021. Služby stavebného dozoru boli ukončené dňa 26.8.2022 podpísaním preberacieho protokolu.

V súčasnosti na projekte prebieha proces zmenového konania, po jeho ukončení sa pristúpi k aktivitám týkajúcich sa ukončenia projektu (t.j. osadenie stálej tabule, predloženie záverečnej žiadosti o platbu atď.).

Fotodokumentácia

Publikované: 26.01.2021 / Aktualizované: 25.01.2023 HoreTlačiť