Modernizácia cesty II/558 Hudcovce - Topoľovka

Operačný program - IROP programovacie obdobie 2014 - 2020

Základné informácie o projekte

Názov projektu:                               „Modernizácia cesty II/558 Hudcovce – Topoľovka, zlepšenie dopravnej mobility v okrese Humenné“

Miesto realizácie projektu :               Hudcovce, Topoľovka

Termín realizácie:                              01/2016 – 08/2023

Operačný program :                           Integrovaný regionálny operačný program

Spolufinancovaný fondom :               Európsky fond regionálneho rozvoja

Prioritná os :                                       1. Bezpečná a ekologická doprava v regiónoch

Investičná priorita :                            1.1 Posilnenie regionálnej mobility prepojením sekundárnych a terciárnych uzlov s infraštruktúrou

TEN-T vrátane multimodálnych uzlov

Špecifický cieľ :                                   1.1 Zlepšenie dostupnosti k cestnej infraštruktúre

TEN-T a cestám I. triedy s dôrazom na rozvoj multimodálneho dopravného systému.

Celkové náklady:                               1 311 670,09 EUR

NFP (EÚ+ŠR):                                  741 906,33 EUR

Popis projektu

Prešovskému samosprávnemu kraju bola v rámci Operačného programu Integrovaný regionálny operačný program schválená Žiadosť o nenávratný finančný príspevok pre projekt s názvom Modernizácia cesty II/558 Hudcovce – Topoľovka, zlepšenie dopravnej mobility v okrese Humenné.

Celková dĺžka úpravy cesty II/558  v km 4,674 – km 5,714 predstavuje 1,040 km. Účelom rekonštrukcie komunikácie je stabilizovanie cestného telesa cesty druhej triedy, zlepšenie odtokových pomerov komunikácie a aj priľahlého územia, zlepšenie povrchových vlastností vozovky a zabezpečenie plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky.

Predmetná stavba je členená na časti stavby (objekty) v zmysle triedenia stavebných prác podľa klasifikácie stavieb. Stavba je rozčlenená nasledovne:

• SO 01 Rekonštrukcia cesty II/558
  • SO 02 Rekonštrukcia priepustov
  • SO 03 Preložka STL plynovodu
  • SO 04 Preložka káblov Telekom

Zlepšením napojenia obcí a mestských oblastí na cesty I. triedy a infraštruktúry TEN-T sa napomôže vyváženejšiemu územnému rozvoju a umožní sa prístup k základným sociálnym službám. Celkovo sa zlepšia podmienky cestnej dopravy pre obyvateľov a návštevníkov funkčného regiónu Prešov, Vranov nad Topľou a Humenné. Okrem iného, na trase modernizovanej komunikácie sa zlepší prístup obyvateľov okolitých obcí k železničným staniciam ŽSR na trati vedúcej do krajského mesta Prešov, resp. okresných miest Humenné a Vranov nad Topľou.

Zrealizované aktivity v rámci projektu:

Dňa 16.06.2021 objednávateľ odovzdal stavenisko zhotoviteľovi stavebných prác, týmto dňom vzniklo pre zhotoviteľa právo vstupu na stavenisko na predmetnej stavbe na úseku cesty II/558 Hudcovce - Topoľovka.

Dňa 30.4.2021 bola dodaná a osadená informačná tabuľa pre projekt „Modernizácia cesty II/558 Hudcovce – Topoľovka, zlepšenie dopravnej mobility v okrese Humenné“.

Dňa 11.5.2021 bola podpísaná Zmluva o poskytovaní služieb na výkon činnosti stavebného dozoru a výkon činnosti koordinátora bezpečnosti.

Dňa 4.11.2022 bolo ukončené preberacie konanie a stavba bola prevzatá do užívania.

Fotodokumentácia počas realizácie:

Fotodokumentácia po realizácii: