Modernizácia cesty II/534 Poprad - Starý Smokovec

Prioritná os:

Prioritná os 1: Bezpečná a ekologická doprava v regiónoch

Investičná priorita:

1.1 Zlepšenie dostupnosti k cestnej infraštruktúre TEN-T a cestám I. triedy s dôrazom na rozvoj multimodálneho dopravného systému

Žiadateľ:

Prešovský samosprávny kraj (PSK)

Termín realizácie:

marec 2016 - september 2020

Celkové náklady:

3 586 540,57 EUR​

NFP (EÚ + ŠR):

3 407 213,54 EUR

Ciele projektu

Zlepšenie mobility v okrese Poprad.

Popis projektu

Prešovskému samosprávnemu kraju bola v rámci Operačného programu Integrovaný regionálny operačný program schválená Žiadosť o nenávratný finančný príspevok pre projekt s názvom Modernizácia cesty II/534 Poprad - Starý Smokovec.

Cieľom daného projektu je zlepšenie dostupnosti k cestnej infraštruktúre TEN-T a cestám I. triedy s dôrazom na rozvoj multimodálneho dopravného systému. Riešený úsek sa nachádza na ceste II/534 Poprad – Starý Smokovec, s celkovou dĺžkou modernizácie cestného telesa 5,273 km. Modernizácia cesty spočíva vo výmene poškodených asfaltových vrstiev vozovky, úpravu priesečnej križovatky a rekonštrukciu dláždených priekop a uličných vpustí.

Modernizácia uvedeného úseku komunikácie spolu s úpravou jestvujúcej priesečnej križovatky ciest II/534 a III/3081 zabezpečí zvýšenie bezpečnosti a plynulosti cestnej dopravy v danom úseku cestnej komunikácie.

Rekonštrukciou vozovky sa prirodzeným spôsobom zrýchli spojenie okresného mesta Poprad s mestom Vysoké Tatry, ako aj spojenie s TEN-T trasou a napojenie na medzinárodnú leteckú a železničnú dopravu. Rekonštrukciou vozovky sa zvýši komfort jazdy znížením otrasov a hluku. Riešená priesečná križovatka ciest II/534 a III/3081 bude disponovať osvetleným priechodom pre chodcov a akusticko-psychologickou brzdou, čo zvýši bezpečnosť cestnej premávky motorových a nemotorových účastníkov.

Realizácia projektu rieši taktiež zriadenie zastávkových pruhov pre autobusy a nadväzuje na návrh projektového zámeru v ŠC 1.2.1. IROP „Online riadenie VOD a modernizácia dispečerského riadenia“ a „Informačné systémy nástupných a vybudovanie siete prestupových uzlov“.

Celkovo sa zlepšia podmienky cestnej dopravy pre obyvateľov a návštevníkov funkčného regiónu. Tieto skutočnosti budú pozitívne vplývať na zvýšenie atraktivity regiónu, zvýši sa mobilita a ekologická doprava, čo zlepší dostupnosť obyvateľov k sociálnym službám, zlepší mobilitu pracovnej sily, tovaru a služieb ako aj kvalitu životného prostredia dotknutej krajiny.

Zrealizované aktivity v rámci projektu:

• Dňa 08.07.2019 prijímateľ odovzdal stavenisko zhotoviteľovi stavebných prác, týmto dňom vzniklo pre zhotoviteľa právo vstupu na stavenisko na predmetnej stavbe na úseku cesty II/534 Poprad - Starý Smokovec.
  • Dňa 1.10.2020 prijímateľ prevzal dielo, ktoré sa týkalo častí:
  • SO 02.2 – Modernizácia cesty II/534, úsek č. 2 – 2. časť,
  • SO 02.3 – Modernizácia cesty II/534, úsek č. 2 – 3. časť,
  • SO 03.0 - Úprava križovatky ciest II/534 a III/3081
  • SO 03.1 -  Bezpečnostné osvetlenie priechodu pre chodcov
  • SO 05.2 - Rekonštrukcia dláždených priekop a kanalizácií, úsek č. 2 - 2. časť.
  • Verejná vyhláška – Kolaudačné rozhodnutie zo dňa 30.10.2020 nadobudlo právoplatnosť dňa 30.11.2020.

Foto SO 02.2 úsek č.2 - 2. časť pred realizáciou a po nej

SO 02.3 úsek č. 2 – 3. časť pred a po realizácii

SO 03.0 – Úprava križovatky ciest II/534 a III/3081 pred a po realizácii

SO 03.1 – Bezpečnostné osvetlenie priechodu pre chodcov pred a po realizácii