Recapture the Fortress Cities (RFC)

Logo programu Interreg Europe (European Union/European Regional Development Fund)

Recapture the Fortress Cities (RFC)

Projekt spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu Interreg Europe.

Základné informácie o projekte

• Projekt s názvom: Obnova hradobných miest
  • Číslo projektu:
  • Vedúci partner:
  • Partneri projektu:  Ústí Region (CZ), Regional Landscapes Antwerp(BE), Municipality of Komotini(EL), North-West Regional Development Agency(RO), The Prešov Self-Governing Region(SK), Provincial Government of Teruel(ES), City of Magdeburg(DE), European Federation of Fortified Sites(BE)
  • Začiatok projektu:      08/2019
  • Ukončenie projektu:
  • Dĺžka realizácie projektu:     36 mesiacov + 12 mesiacov implementačná fáza strategických dokumentov
  • Rozpočet pre PSK:    135 275 €
  • Spôsob financovania:    refundácia , spolufinancovanie PSK: 15%  (20 291,25 €)
  • Viac o projekte

Všeobecný cieľ

Celkovým cieľom projektu je zlepšiť regionálnu a miestnu politiku pri ochrane kultúrnych pamiatok - pevností a vojenského dedičstva, zlepšením koexistencie týchto historických pamiatok a susediacich miest a integrovať historické opevnenia do súčasného urbanistického plánovania, infraštruktúry a funkčného kontextu. Tento cieľ by sa mal naplniť identifikáciou, analýzou, prenosom osvedčených postupov a skúseností medzi spolupracujúcimi partnermi s cieľom podporiť partnerov projektu pri vypracúvaní ich akčných plánov a zapojiť nové, inovatívne postupy do svojich rozvojových stratégií.

Projekt má tieto čiastkové ciele

• zlepšiť spoluprácu „mesto – pevnosť“ intenzívnejšou komunikáciou a spoluprácou, berúc do úvahy vzájomné vplyvy existencie pevností a miest - pozitívne a negatívne
  • definovať inovatívne spôsoby využitia historických priestorov s dôrazom na ich budúci rozvoj využívaním existujúcich zdrojov s dôrazom na ekonomické otázky a financovanie
  • rozvíjať mechanizmy podpory a spoločenského využívania týchto štruktúr a budov ako verejného priestoru na rekreáciu a voľný čas alebo podnikateľských aktivít, zvyšovať atraktívnosť mesta -pevnosť
  • zhodnotiť environmentálny manažment a vplyv existencie a využitia historických pamiatok
  • identifikovať najlepšie postupy v implementácii politiky spolu s medzerami v už existujúcich programoch a politikách

Individuálnym cieľom PSK je zapracovať tému Obnovy opevnených miest do strategických dokumentov na úrovni kraja – PHSR PSK 2021-2027, ale aj na národnej úrovni – iROP 2021-2027.

formát PDF  Regionálny akčný plánen - Obnova opevnených miest (PDF 1434 kB)

formát PDF Subsidy Contract k projektu Obnova opevnených miest (RFC) (PDF 330 kB)

formát PDF Analýza stavu opevnených miest v PSK (RFC) (PDF 7,62 MB)

Odbor projektového riadenia