Zástupcovia Štátnych hmotných rezerv v PSK

Rokovali hlavne o povodniach

Zástupcovia Štátnych hmotných rezerv monitorovali postihnuté úseky

Prešovský samosprávny kraj (PSK) navštívili v uplynulých dvoch dňoch zástupcovia Štátnych hmotných rezerv (ŠHR) SR. Štátne hmotné rezervy v rámci svojich možností poskytli mechanizmy počas povodní v minulom roku hlavne v okrese Bardejov. Predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR Marián Čakajda, štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Miloslav Šebek a generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Peter Nemčok navštívili okresy Bardejov, Stará Ľubovňa a Kežmarok, kde prešli jednotlivé obce v minulom roku poškodené povodňami - Richvald, Kríže, Bogliarka, Kružlov, Lukov, Livov, Livovská Huta, Beloveža, Čirč, Kolačkov, Vyšné Ružbachy a Jurské.

Rok po povodniach priamo na mieste vykonali obhliadku úsekov, pričom priamo v teréne preberali a hodnotili výsledky jednotlivých článkov, ktoré vstupujú do riešenia počas povodní a pri odstraňovaní ich následkov.

Júlové povodne v roku 2008 postihli v Prešovskom kraji spolu 157 obcí a miest z 12 okresov. Záplavy spôsobili škody na majetku občanov vo výške 16,1 mil. Sk, na majetku obcí viac ako 220,5 mil. Sk. Na ochranu pred povodňami bolo nasadených 6 435 osôb, ktoré odpracovali 89 612 hodín. Náklady na záchranné práce dosiahli 134,2 mil. Sk. Škody na cestách 2. a 3. triedy, ktoré spravuje PSK, dosiahli 97 miliónov korún. Zastupiteľstvo PSK v minulom roku pridelilo 20 miliónov korún na odstránenie kritických úsekov ciest 2. a 3. spôsobených povodňami a šesť miliiónov korún priamo pre postihnuté obce.

Dvojdňový pracovný výjazd zástupcov ŠHR v Prešovskom kraji inicioval Stanislav Kubánek, poslanec Národnej rady SR a riaditeľ Úradu PSK aj v súvislosti s pripravovaným výjazdovým zasadnutím vlády SR 26. augusta v Svidníku.

Počas pracovnej návštevy v Prešovskom kraji prijal zástupcov ŠHR predseda PSK Peter Chudík, ktorý zdôraznil potrebu komplexného systému protipovodňových opatrení na území kraja. Záverečné vyhodnotenie výjazdu sa konalo v Starej Ľubovni za účasti kompetentných pracovníkov štátnej a verejnej správy.

Prešov 12. augusta 2009

Veronika Fitzeková

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie