Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapaTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

Týždeň slovenských knižníc otvorili tri sudičky

SAKAČIK 2008 smeroval do Vranova nad Topľou

Tri „sudičky-knižničky“ 23. marca slávnostne otvorili Týždeň slovenských knižníc v Prešovskom samosprávnom kraji. Koná sa od 23. do 29. marca a opäť sa doňho aktívne zapojili všetky knižnice v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. Motto jubilejného 10. ročníka znie - Knižnice pre všetkých.

Otvorenie Týždňa slovenských knižníc bolo spojené aj s tradičným odovzdaním ceny Slovenskej asociácie knižníc SAKAČIK 2008. Za súbor výnimočných komunitných projektov ocenenie získala Hornozemplínska knižnica z Vranova nad Topľou.

Ešte jedno celoslovenské „naj“ sprevádzalo otvorenie Týždňa slovenských knižníc v Prešove: Práve tu sa uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže Hľadá sa Dobšinský.


Cieľom Týždňa slovenských knižníc je pozitívne zviditeľňovať knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie. Knižnice práve v tomto týždni organizujú množstvo zaujímavých aktivít a podujatí. Sú určené predovšetkým mladým čitateľom, ale nielen im. „Do pozornosti dávame detský čitateľský maratón Čítajme si, v rámci ktorého sa deti pokúsia o prekonanie minuloročného rekordu,“ upozornila riaditeľka Knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove Marta Skalková. Uskutoční sa v 26. marca od 9.00 do 15.00 hodiny. Už tradične je veľký záujem o Noc s Andersenom – tajomnú rozprávkovú noc plnú hier a súťaží, ktorú deti trávia v knižnici. Tá tohtoročná sa bude konať 3. apríla.

Okrem množstva aktivít knižnice pripravili pre svojich čitateľov aj bonusy a iné privilégiá, ako odpustenie sankčných poplatkov, či bezplatný zápis pre deti. „Chceme dokázať, že sme životaschopné inštitúcie. Napriek množstvu problémov a nedostatku finančných prostriedkov chceme a dokážeme ponúknuť veľa zaujímavého, nového, poučného i zábavného pre svojich čitateľov a návštevníkov,“ zdôraznila riaditeľka prešovskej knižnice.

***

V zriaďovateľskej pôsobnosti PSK pôsobí sedem regionálnych knižníc - Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove, Okresná knižnica Davida Gutgesela v Bardejove, Vihorlatská knižnica v Humennom, Podtatranská knižnica v Poprade, Podduklianska knižnica vo Svidníku, Ľubovnianska knižnica v Starej Ľubovni a Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou.

Knižnice majú zaregistrovaných viac ako 51 000 čitateľov, z toho evidujú vyše 17 000 detských čitateľov. V roku 2008 ich navštívilo vyše pol milióna návštevníkov (547 329). Počet výpožičiek dosiahol takmer 1,8 milióna. Sedem regionálnych knižníc dostalo na svoju činnosť v minulom roku viac ako 1,5 mil. eur (45,4 mil. Sk) z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja.

V Prešovskom kraji okrem siedmich regionálnych knižníc PSK pôsobí 16 mestských knižníc v zriaďovateľskej pôsobnosti miest. Celkovo je v Prešovskom kraji 557 verejných knižníc.

***

Prešov 23. marca 2009

Veronika Fitzeková
hovorkyňa PSK

Kontakty

Prešovský samosprávny kraj
Oddelenie komunikácie a propagácie
Námestie mieru 2 
080 01 Prešov

E-mail: hovorca@vucpo.sk

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie
tlačový hovorca PSK
dasa.jelenova@vucpo.sk
tel: 051/7081 135
miestnosť: 150 I. poschodie

    

Rýchle odkazy

Užitočné odkazy

 

 

 

 

 

 

 

Publikované: 23.03.2009 / Aktualizované: 10.05.2010 HoreTlačiť