Víťazi súťaže 10 NAJ navštívili Brusel

Vranovskí gymnazisti spoznávali centrálu EÚ

Víťazi súťaže 10 NAJ navštívili Brusel. Trojica študentov z vranovského gymnázia minulý rok pripravila najlepšiu powerpointovú prezentáciu o najkrajších miestach Prešovského kraja a Európy. Odmenou im bol trojdňový pobyt v Bruseli na prelome marca a apríla.

Napriek tomu, že pobyt bol odmenou, študenti počas svojho pobytu absolvovali množstvo pracovných stretnutí. Navštívili Európsky parlament (EP), kde sa zúčastnili na seminári Karpatský región. Gymnazisti sa stretli aj s poslancami EP, Miroslavom Mikolášikom a Vladimírom Maňkom. Absolvovali pracovné stretnutie vo Výbore regiónov a navštívili Stále zastúpenie Slovenskej republiky pri Európskej únii. Mimoriadne podnetné bolo i prijatie u podpredsedu EK Maroša Šefčoviča.

Počas voľného času si študenti pozreli historické centrum Bruselu s najznámejšími pamiatkami i ďalšie známe belgické atrakcie.

Súťaž 10 NAJ vyhlásil Prešovský samosprávny kraj v apríli 2010. Jej cieľom bolo budovať pocit hrdosti na náš región, spoznávať Európsku úniu a trénovať počítačové zručnosti. Študenti stredných škôl v pôsobnosti PSK formou prezentácie predstavovali najkrajšie miesta Európy a prešovského regiónu.

Spomedzi 62 prezentácií napokon v internetovom hlasovaní s veľkým náskokom zvíťazila práve prezentácia mladých Vranovčanov. Na druhom mieste skončila dvojica študentiek v prešovského gymnázia J. A. Raymana a trojicu uzatvorili gymnazistky z Lipian.

Prešov 13. apríla 2011

Veronika Fitzeková