Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapaTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

Tri skutky pre hrad

Dobrovoľníci oslovili krajskú samosprávu

 

 

Dobrovoľníci usilujúci o záchranu hradných zrúcanín 19. januára popoludní počas hradného pochodu v Prešove oficiálne pozdravili aj podpredsedu Prešovského samosprávneho kraja Jána Ragana. Odovzdali mu pozvanie na prvý hradný ples v Prešove a list s návrhom na tri skutky pre hrad.

Dobrovoľníci zdôraznili, že spomedzi všetkých krajských miest, má práve Prešov na Slovensku najviac hradných zrúcanín vo svojom okolí. „Je to naozaj výnimočné prvenstvo Prešova, o ktorom asi málokto vie, a preto chceme nahlas zvolať, že budúcnosť má spojenie Prešov a hrady,“ zdôraznil Martin Sárossy, ktorý zastupuje aj dobrovoľníkov na záchranu Šarišského hradu. Ako dodal, „v liste sú opísané tri skutky, ktorými môže samosprávny kraj konkrétne pomôcť pri zveľadení stoličného – Šarišského hradu. Ten označujeme tiež ako magické miesto nad krásnou krajinou a mojím želaním je, aby sme Vás v tomto roku mohli privítať aj na hrade.“

Dobrovoľníci chcú v rámci verejnej zbierky osloviť aj poslancov krajského parlamentu. Počas zasadnutia zastupiteľstva chcú odprezentovať prezentáciu o združeniach na záchranu hradov. V Prešovskom samosprávnom kraji pôsobí takých združení päť - Kamenický, Hanigovský, Šarišský, Zborovský a Brekovský hrad. Výťažok zo zbierky od poslancov krajského parlamentu by bol rozdelený uvedeným hradom, ktoré organizujú verejnú zbierku.

Druhým cieľom je vytvoriť nové kultúrne podujatie - Stoličné hody na hrade. Malo by zhromaždiť vlajkonosičov z každej z 355 obcí ležiacich na území niekdajšej Šarišskej župy. Stoličné hody by sa mali začať pochodom vlajkonosičov z Prešova do Veľkého Šariša a na Šarišský hrad, ktorý bol prvotným sídlom Šarišskej župy. Na hrade by sa konalo defilé vlajkonosičov a sprievodný program pre verejnosť.

Do tretice chcú dobrovoľníci spropagovať prvenstvo mesta Prešov v počte okolitých hradných zrúcanín, formou informačnej tabule v meste Prešov a zaradením tohto prvenstva do propagačných materiálov mesta a regiónu.

„Verím, že nájdeme spôsob, ako pomôcť a podporiť ľudí, ktorí sa snažia o zachovanie našej bohatej histórie. Sú jasným príkladom toho, že netreba plakať a čakať, kým nám niekto pomôže, ale k rozvoju regiónu môže prispieť každý z nás,“ skonštatoval Ján Ragan.

***

Prešov 20. januára 2011

Veronika Fitzeková
hovorkyňa PSK

Kontakty

Prešovský samosprávny kraj
Oddelenie komunikácie a propagácie
Námestie mieru 2 
080 01 Prešov

E-mail: hovorca@vucpo.sk

Mgr. Jeleňová Daša

hovorkyňa PSK

Tel.: 051 / 7081 135, GSM: 0904 832 004

dasa.jelenova@vucpo.sk  
Kancelária: 253, II. posch. 

    

Rýchle odkazy

Užitočné odkazy

 

 

 

 

 

 

 

Publikované: 20.01.2011 / Aktualizované: 20.01.2011 HoreTlačiť