Noc múzeí a galérií 2011

Rušná noc čaká šesť zariadení v PSK

Na návštevníkov čakajú nevšedné nočné zážitky

Do celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií sa 14. mája v tomto roku zapojí šesť kultúrnych zariadení v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja.

Vo Vlastivednom múzeu v Hanušovciach nad Topľou sa program začína o 18.30 h a končí sa „kedy chcete“. Večer sa začne vychádzkou na hrádok, pokračovať bude Otváranie babinej lady spojené s možnosťou vyskúšať si kroj. V podkroví kaštieľa zaznejú aj povesti z vranovského regiónu a chýbať nebude prehliadka múzea za svetla faklí s hanušovskou červenou paňou, rozprávanie o tajuplných rytieroch Johanitoch a hľadanie pokladu v hanušovskom parku. Na záver účastníkom nervy upokojí šálka čaju s rozprávaním o bylinkách a veľké vesmírne múzeum.

Na hrade Kežmarok veľmi obľúbená Noc na hrade otvorí tohtoročnú letnú turistickú sezónu. Tohtoročná noc na hrade je výnimočne určená žiakom druhého stupňa a jej podtitul Za noc sprievodcom napovedá, že deti sa počas večera a noci na hrade budú okrem zábavy mať možnosť aj veľa nového naučiť. Svoje vedomosti a zručnosti získané počas nocovania v netradičných priestoroch hradu budú deti prezentovať nasledujúci deň (15. mája), kedy sa z nich na chvíľu stanú ozajstní sprievodcovia.

Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni sa k podujatiu Noc v múzeupripája už po štvrtý krát. Tento rok verejnosti predstaví svojich sedem divov – TOP 7 zaujímavostí. V ľubovnianskom skanzene, v gréckokatolíckom drevenom kostolíku, bude odhalená dlho neznáma symbolika telesa, o ktorom sa z generácie na generáciu v Matysovej rozprávala legenda. Predstaví tiež technickú pamiatku - mlyn zo Sulína, jeho technológiu a život mlynárovej rodiny.
Na hrade Ľubovňa na nočných návštevníkov čakajú zaujímavosti o architektúre hradu, o zbierkových predmetoch, legendy alebo nové objavy. Prehliadku obohatí vystúpenie šermiarov Rádu sv. Michala a hudobná skupina s názvom The Workers. Túto skupinu tvoria pracovníci Ľubovnianskeho múzea. Program sa začína o20. hodine v skanzene a pokračuje prehliadkou hradu.

Podtatranské múzeum v Poprade čaká v sobotu „modré“ popoludnie a večer – lebo tento čas venujú remeslám a modrotlači. Na návštevníkov čaká Modrotlačiarská dielňa Elemíra Montška z Hranovnice. Účastníci budú vyrábať modrotlač otláčaním na biele plátno, pričom svoje výrobky si návštevníci môžu zobrať domov. Na šikovných oteckov a malých konštruktérov čaká výstava Merkur i súťaž. Každý zúčastnený so zhotoveným modelom do 17.00 h v tento deň postupuje do súťaže o vecné ceny. Pripravené je i tkanie kobercov. Program v múzeu sa začne o 13. a potrvá do 22. hodiny.

Krajské múzeum v Prešove na sobotu 14. mája upravilo svoje otváracie hodiny od 13. do 20. hodiny, pričom návštevníkom ponúkajú bezplatný vstup a o 16.00 vernisáž výstavy.

Zaujímavá noc je pripravená aj v Šarišskej galérii v Prešove. V rámci podujatia sú pripravené tvorivé dielne pre deti a mládež pod vedením výtvarníka, autorské čítanie poézie pre dospelých a autorské čítanie rozprávok pre deti, odborný lektoring na výstave, hra pre deti – Večerné hľadanie v galérii, odborné poradenstvo s pracovníkmi v oblasti starostlivosti o umelecké dielo a zhodnotenia jeho kvality, umeleckej hodnoty. Galéria však svoje brány otvorí bezplatne všetkým návštevníkom až o týždeň neskôr – v nedeľu 22. mája od 15. do 21. hodiny.

Múzeá a galérie mimoriadne programy v mesiaci máj organizujú už po siedmykrát. Francúzske Ministerstvo kultúry si pred siedmimi rokmi dalo za cieľ spájať pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí (18. 5.) raz do roka – v jeden deň, v jednu noc – všetky múzeá a galérie v Európe. V tomto roku otvoria svoje brány do neskorých večerných a nočných hodín 14. mája. Popri prehliadke expozícií a výstav návštevníkom ponúknu bohatý sprievodný program. V minulom roku, podľa informácií usporiadateľov La Nuit européenne des musées, navštívilo európske kultúrne inštitúcie počas podujatia takmer milión návštevníkov.

V tomto roku sa na Slovensku do podujatia zapojí vyše 80 múzeí a 23 galérií so svojimi expozíciami vo vyše 50 mestách.

Viaceré múzeá a galérie pripravujú pre návštevníkov bohatý program aj na budúci týždeň, kedy si pripomíname Medzinárodnýdeň múzeí.

Prešov 11. mája 2011

Veronika Fitzeková