Najúspešnejší športovci PSK za rok 2010

Najúspešnejší športovec PSK obhájil titul

Vyhlasovaniu dominovali prešovskí hádzanári

Titul najúspešnejšieho športovca Prešovského samosprávneho kraja obhájil 37-ročný hádzanár Alexander Radčenko z Tatranu Prešov. Slávnostné vyhlásenie najúspešnejších športovcov a športových kolektívov Prešovského samosprávneho kraja za rok 2010 sa konalo 3. februára v prešovskom Divadle Jonáša Záborského.

Odborná komisia za rok 2010 určila desať najúspešnejších športovcov PSK - jednotlivcov v kategórii dospelých bez určenia poradia, tri najúspešnejšie športové kolektívy v kategórii dospelých a tri športové kolektívy v mládežníckej kategórii. K najúspešnejším študentom stredných škôl pribudlo aj vyhodnotenie športových súťaží o pohár Olympijského klubu regiónu Prešov v rámci základných škôl v Prešovskom kraji.

Najúspešnejším športovcom Prešovského samosprávneho kraja za rok 2010 sa po druhýkrát stal pôvodom ruský hádzanár Alexander Radčenko, spojka z hádzanárskeho klubu Tatran Prešov. V prvej desiatke bez určenia poradia ho podporil klubový kolega Radoslav Antl. Medzi ocenených už tradične patria lyžiar Martin Bajčičák, prešovskí motoristi Igor Drotár a Vladimír Bánoci, ako každý rok excelovali siloví trojbojári z Bardejova – Marcel Matej a Júlia Kostúrová. Do ocenenej desiatky sa znova vrátili kulturista Michal Hlinka zo Starej Ľubovne (ocenený v rokoch 2005 a 2008) a popradský horolezec Peter Hámor (ocenený v roku 2002). Z nových mien pribudli najlepšia slovenská kulturistka a majsterka sveta Jana Purdjaková z Klubu kulturistiky STAR Poprad a džudistka Andrea Krišandová z Mestského športového klubu Vranov nad Topľou.

Medzi najlepšími kolektívmi dospelých tradične nemôžu chýbať hádzanári Tatrana Prešov a volejbalisti z VK Chemes Humenné. Trojicu medzi dospelými uzatvára basketbalový klub Bemaco Prešovská univerzita. Oproti minulému roku sa zmenili najúspešnejšie mládežnícke kolektívy: za rok 2010 sem patria kadeti z VK Prešovská univerzita Mirad Prešov, dorastenci zo zápasníckeho klubu Vihorlat Snina a hádzanári - mladší žiaci prešovského Tatrana.

Od minulého roku si krajská samospráva osobitne všíma aj úspechy študentov stredných škôl. Odborná porota vybrala dvoch najúspešnejších: študenta Gymnázia Terézie Vansovej, člena karate klubu Stará Ľubovňa Adama Vorobeľa a silového trojbojára Dávida Bendíka zo Spojenej školy Ľ. Podjavorinskej v Prešove. Športovo najúspešnejšou strednou školou za rok 2010 sa stala Stredná odborná škola v Humennom, ktorej volejbalisti na Majstrovstvách Slovenska stredných škôl vybojovali zlaté medaily.

Aj v tomto roku udelil predseda PSK Peter Chudík zvláštne ocenenie - Cenu predsedu PSK. Za celoživotné športové aktivity patrí táto cena 75-ročnému Jozefovi Štecovi z Prešova. Aj napriek úctyhodnému veku stále aktívne športuje a pravidelne sa zúčastňuje na bežeckých podujatiach.

K vyhlasovaniu najúspešnejších športovcov patrí aj cena denníka Korzár. Denník ju udelil lotyšskému reprezentantovi z Tatrana Prešov Dajnisovi Kristopansovi za výkonnostný vzostup roka.

Tohtoročnou novinkou ankety je vyhlásenie najúspešnejších základných škôl, ktoré sa zapojili do športových súťaží o pohár Olympijského klubu regiónu Prešov. Poháre si prišli prevziať zástupcovia základných škôl zo všetkých 13. okresov kraja.

Medzi najúspešnejších športovcov Prešovského kraja od vyhlasovania ankety patria hádzanár Alexander Radčenko z Tatranu Prešov (2009), kulturista Andrej Hlinka zo Starej Ľubovne (2007), lyžiar Martin Bajčičák (2005 a 2006), nohejbalista Marek Tomčišák z Humenného (2004) a silová trojbojárka Eva Svjanteková z Bardejova (2002). Za rok 2008 toto ocenenie nebolo udelené a za rok 2003 anketa vôbec nebola vyhlásená.

Prešov 3. februára 2011

Veronika Fitzeková

Najúspešnejší športovec PSK za rok 2010

Alexander Radčenko - hádzaná, Tatrana Prešov