Deň priateľstva 2011

Na hranici jubilejný desiaty ročník

PSK sa bude opäť prezentovať na Dni priateľstva

V sobotu 14. mája sa na hraničnom priechode Vyšné Nemecké - Užhorod uskutoční v poradí už 10. jubilejný ročník Dňa priateľstva/Dňa dobrosusedstva.

Cieľom tohto medzinárodného spoločensko-kultúrneho podujatia je vytvárať priaznivé podmienky a prostredie na budovanie a posilňovanie priateľských partnerských vzťahov a cezhraničnej spolupráce a nadväzovanie kontaktov zo strany rôznych subjektov prihraničných slovensko-ukrajinských oblastí.

Na Dni priateľstva sa každoročne zúčastňujú predstavitelia orgánov štátnej správy a samosprávy, spoločenských organizácií, podnikateľských subjektov a občanov v prihraničných oblastiach Slovenska a Ukrajiny.

Súčasťou podujatia bude kultúrny program a stretnutia najvyšších predstaviteľov na národnej i regionálnej a miestnej úrovni. Okrem iného vytvára príležitosť na prezentovanie kraja a miest, výsledkov ich kontaktov a spolupráce so svojimi ukrajinskými partnermi, predstavenie kultúry a remesiel vo vlastných prezentačných stánkoch.

Prešovský samosprávny kraj budú tento rok svojimi prezentačnými stánkami reprezentovať mestá Snina, Humenné a firma SESO spoločne s mestom Vranov and Topľou. V rámci kultúrneho programu za Prešovský kraj vystúpi folklórny súbor Chemlon a destký folklórny súbor Chemloňáčik z Humenného.

Hlavným organizátorom tohtoročného Dňa priateľstva za slovenskú stranu je Košický samosprávny kraj v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom, mestami Snina a Sobrance a spoločnosťou SESO Vranov nad Topľou.

Hraničný priechod Vyšné Nemecké - Užhorod bude preto v sobotu 14. mája uzatvorený pre širokú verejnosť od polnoci do 20.00 hod. Verejnosť na cestu na Ukrajinu môže využiť hraničný priechod Ubľa - Malyj Bereznyj, resp. iné cestné medzinárodné či pešie priechody.

Prešov 13. mája 2011

Veronika Fitzeková