Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapaTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

Cena PSK

Prešovský kraj po siedmykrát ocenil osobnosti regiónu

 

V historickej budove Divadla Jonáša Záborského sa 11. januára uskutočilo slávnostné odovzdávanie najvyšších ocenení v Prešovskom samosprávnom kraji – Ceny Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a Ceny predsedu PSK.

Spomedzi 16 návrhov na udelenie Ceny PSK v roku 2010, ktoré úrad zaevidoval, poslanci napokon vybrali troch laureátov. Stali sa nimi známy etnograf Ján Lazorík z Krivian, ktorý v septembri 2010 oslávil významné životné jubileum 90 rokov, reprezentant Pavol Hurajt, ktorý v uplynulej zimnej sezóne získal pre Slovenskú republiku bronzovú olympijskú medailu v biatlone s hromadným štartom a novinár a spisovateľ Yehuda Lahav, in memoriam. Tento dlhoročný reportér z Blízkeho východu zomrel v júli 2010 v Izraeli vo veku 80 rokov.

Predseda samosprávneho kraja Peter Chudík sa v tomto roku rozhodol udeliť cenu speváčke Anne Servickej, volejbalovému klubu Chemes Humenné a Ľubovnianskemu múzeu v Starej Ľubovni.

Laureáti Prešovského regiónu preberali ceny už po siedmykrát. Kraj doteraz takto ocenil takmer 40 osobností a inštitúcií. Medzi doterajších držiteľov Ceny PSK patria napríklad Michal Kováč, prvý prezident Slovenskej republiky, Prešovská univerzita, diecézny biskup František Tondra, Jeho Blaženosť Nikolaj, prešovský eparcha Ján Babjak, eurokomisár Ján Figeľ, kardinál Jozef Tomko, Horská záchranná služba, či folklórny súbor Šarišan.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík doteraz cenu udelil Hokejovému klubu Poprad, hádzanárskemu klubu Tatran Prešov, hereckému manželskému páru - Jožovi a Kvete Stražanovcom, speváčke Márii Mačoškovej, sochárovi Dušanovi Pončákovi, akademickým maliarom Jurajovi Kresilovi a Andrejovi Smolákovi, či ortopédovi Jánovi Kľocovi.

Myšlienka oceňovať osobnosti a inštitúcie za prínos k rozvoju regiónu vznikla v roku 2004. Ako zdôraznil P. Chudík, „na ceny nie je viazané žiadne finančné ohodnotenie. Ide predovšetkým o morálne ocenenie zásluh, ktoré nie je možné vyčísliť žiadnou finančnou čiastkou.“ Cenu predstavujú hodnotné umelecké diela od akademickej sochárky Evy Fišerovej – gotická brána s doširoka otvorenými dverami a srdce, obomknuté po stranách krídlami.

 

***

Prešov 12. januára 2011

Veronika Fitzeková

hovorkyňa PSK

Fotogaléria:

 

Kontakty

Prešovský samosprávny kraj
Oddelenie komunikácie a propagácie
Námestie mieru 2 
080 01 Prešov

E-mail: hovorca@vucpo.sk

Mgr. Jeleňová Daša

hovorkyňa PSK

Tel.: 051 / 7081 135, GSM: 0904 832 004

dasa.jelenova@vucpo.sk  
Kancelária: 253, II. posch. 

    

Rýchle odkazy

Užitočné odkazy

 

 

 

 

 

 

 

Publikované: 12.01.2011 / Aktualizované: 17.01.2011 HoreTlačiť