Zaujímavé pracovné terapie

Domov sociálnych služieb v Sabinove otvorili pre verejnosť

Domov sociálnych služieb (DSS) v Sabinove vo štvrtok 23. septembra otvoril svoje brány pre verejnosť. Po prvýkrát sa tam uskutočnil deň otvorených dverí.

Obyvatelia zariadenia pripravili pre návštevníkov krátky program, inak si však prežívali svoj každodenný bežný život. Záujemcovia si mohli pozrieť, aké služby klienti využívajú, aké aktivity vykonávajú, ako bývajú, ako sa stravujú... V rámci pracovných terapií sa venovali rôznym činnostiam, ako maľovanie, aranžovanie, práca s papierom a kukuričným šúpolím, vyšívanie, navliekanie korálok, pletenie košíkov... „Sú to aktivity, ku ktorým by sa doma ťažko dostali,“ priblížila riaditeľka DSS PhDr. Anna Homzová a dodala: „Naším cieľom je ukázať, že byť klientom takéhoto zariadenia nie je žiadna hanba a pracovníci robia všetko pre to, aby sa klienti cítili ako doma. Chceme odkryť tak trochu tabuizovanú tému života postihnutých ľudí v zariadeniach sociálnej starostlivosti.“

Hoci klienti sociálnych zariadení v Prešovskom kraji sa každoročne prezentujú na Dni bez bariér, deň otvorených dverí v domove sociálnych služieb sa konal po prvýkrát. Bol poslednou plánovanou aktivitou v rámci realizovaného projektu vzdelávania zamestnancov piatich zariadení poskytujúcich sociálne služby v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja.

Prešov 24. septembra 2010

Veronika Fitzeková