Ulič – Zabroď v centre pozornosti

Spoločné vyhlásenie podporuje vznik priechodu

Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík a predseda Zakarpatskej oblastnej štátnej administrácie (ZOŠA) Olexandr Ledida podpísali začiatkom decembra spoločné vyhlásenie k hraničnému priechodu Ulič – Zabroď na slovensko-ukrajinskej hranici. „Je to ďalší jednoznačný signál, že obom stranám skutočne záleží na vybudovaní priechodu,“ skonšatoval predseda PSK P. Chudík.

Priechod prispeje k zlepšeniu hospodárskeho a sociálneho rozvoja prihraničných regiónov a zvýši sa priepustnosť hranice. To bude mať pozitívny vplyv na obchodnú výmenu, turistický ruch a malý pohraničný styk. Dôležitá je aj skutočnosť, že sa bude môcť rozvíjať kontakt medzi obyvateľmi obcí, pretože na opačných stranách hranice žijú početné skupiny občanov hlásiacich sa či už k ukrajinskej alebo slovenskej národnosti.

O výstavbe infraštruktúry tohto hraničného prepojenia sa hovorí už niekoľko rokov a bolo predmetom niekoľkých rokovaní medzivládnej slovensko-ukrajinskej komisie.

Predseda PSK zdôraznil, že ministerstvo vnútra po septembrovom rokovaní medzivládnej komisie žiada od samosprávneho kraja dokumenty, ktoré už boli dávno odovzdané. „My pokračujeme v tom, čo sme už pripravili a začali v rokoch 2006 – 2008. Chceme ísť ďalej a tejto myšlienky sa nevzdávame. Pevne verím, že príde k tomu, aby sme začali s výstavbou tohto hraničného priechodu. Som presvedčený, že táto oblasť to potrebuje a v podstate všetko teraz závisí od ústredných orgánov štátnej správy v Bratislave,“ pripomenul P. Chudík.

Predseda ZOŠA O. Ledida vyzdvihol význam priechodu pre oba štáty i susediace regióny. Zároveň upozornil na zložitú a neriešenú problematiku vízovej povinnosti, ktorá bola tiež témou spoločného rokovania oboch predstaviteľov.

Obe strany hovorili aj o možnostiach spolupráce v rámci výziev podporovaných eurofondami. Počas rokovaní sa diskutovalo aj o dokončení zámeru zriadiť Ukrajinské kultúrne centrum na ulici Janka Borodáča v Prešove. Slovenské centrum by malo v budúcnosti sídliť v jednej zo základných škôl v Užhorode.

Veronika Fitzeková

Fotogaléria: