Školstvo: rekonštrukcie za 15 miliónov eur

Modernizácia stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) počas letných prázdnin intenzívne pokračuje. Dnes sa uskutočnil kontrolný deň na Hotelovej akadémii v Prešove, kde bude preinvestovaných takmer milión eur. V súčasnosti priebehajú práce na 13 školách. „Celkovo spolu zmodernizujeme 18 stredných škôl za prostriedky Európskej únie. Je to najviac na Slovensku,“ zdôrazňuje predseda PSK Peter Chudík. Kraj získal na tento účel takmer 15 mil. € z Regionálneho operačného programu, infraštruktúra vzdelávania. Rekonštrukcie sa týkajú škôl v deviatich okresoch – Bardejov, Humenné, Sabinov, Vranov nad Topľou, Kežmarok, Medzilaborce, Stará Ľubovňa, Svidník a Prešov, kde bude opravených najviac stredných škôl – sedem.

Počas prvého polroka toho roku bolo už päť projektov ukončených – Stredná odborná škola (SOŠ) Andyho Warhola v Medzilaborciach, Obchodná akadémia v Humennom, SOŠ v Lipanoch, Hotelová akadémia Otta Brűcknera v Kežmarku a SOŠ technická v Prešove. Najbližšie – už koncom septembra, by mala byť ukončená rekonštrukcia Spojenej školy na ulici Ľudmily Podjavorinskej v Prešove v hodnote 1,09 mil. €.

Podľa župana modernizácia prinesie zníženie energetickej náročnosti a tým maximálnu efektivitu hospodárenia škôl: „Na školách sa realizuje zatepľovanie, výmena okien, oprava striech, rekonštrukcia tepelného, prípadne energetického hospodárstva, či výmena vnútorného zariadenia. To umožní znižovať pasívny dlh týchto budov.“ Napriek tomu, že samosprávny kraj do modernizácie škôl už v minulosti investoval nemalé finančné prostriedky, práve získané zdroje umožnia výraznejšie zlepšiť situáciu na školách.

Rozpočet na oblasť vzdelávania v Prešovskom kraji predstavuje ročne 60 mil. €. PSK má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 82 stredných škôl, na ktorých pracuje vyše 4 400 zamestnancov a študuje viac ako 37 000 žiakov. V roku 2002 pri prevzatí kompetencií v oblasti vzdelávania, bolo v kraji 127 stredných škôl.

Prešov 12. augusta 2010

Veronika Fitzeková