Sedlo Kopanec v Slovenskom Raji opäť otvorené

Uzávierka počas zimného obdobia bude pokračovať

Od 15. októbra je opäť sprejazdnené sedlo Kopanec na ceste III/53614 v Slovenskom Raji. Tento úsek cesty medzi obcami Hrabušice a Stratená bol uzavretý od roku 2006.

Správa a údržba ciest (SÚC) PSK tu začala práce v minulom roku. Samotná stavba zahŕňala sanáciu havarijného stavu zosuvu a pokládku novej obrusnej vrstvy vozovky v dĺžke cca 3,2 km. Rozpočtový náklad dosiahol 564 000 eur. Ako zdôvodňuje riaditeľ SÚC PSK Vladimír Kozák, „mali sme problém získať finančné prostriedky na opravu. Tento úsek cesty sme rekonštruovali v rámci projektu Stabilizácia zosuvov na cestách PSK prostredníctvom Regionálneho operačného programu (ROP).“

Na žiadosť ochranárov bude z cesty vylúčená nákladná doprava. Vjazd motorových vozidiel nad 7,5 tony obmedzuje príslušné dopravné značenie. Keďže ide o zložitý úsek, kvôli bezpečnosti bude komunikácia v zimnom období uzavretá, tak ako to bolo zaužívané v minulosti. Správcovia cesty sa dohodli, že v rámci možností budú cestu udržiavať tak, aby na nej nevznikli ľadové vrstvy. „Našou snahou bude komunikáciu sprejazdniť okamžite po skončení zimného obdobia, čo nebolo vždy možné,“ vysvetlil V. Kozák.

Táto komunikácia je slovenskou raritou z hľadiska správcu: Cesta sa začína aj končí v Košickom kraji, ale 11-kilometrový úsek, kde cestári stabilizovali aktívny zosuv, prechádza prešovským regiónom.

Sprejazdnením sedla Kopanec v Slovenskom Raji Prešovský samosprávny kraj ukončil 1. etapu etapu stabilizácie zosuvov na cestách II. a III. triedy v PSK s rozpočtovým nákladom takmer 840 000 €. V rámci tejto etapy cestári sanovali aj zosuv Horný Smokovec vo Vysokých Tatrách.
PSK už má podpísanú zmluvu, ktorá mu umožňuje plynule pokračovať v druhej etape sanácie zosuvov z ROP. Ide o osem zosuvov s predpokladanými nákladmi 3,5 mil. €.

Od roku 2005 Prešovský samosprávny kraj investoval do obnovy cestnej siete približne 70 mil. €. Cestári v kraji však stále monitorujú vyše 100 kolíznych bodov.
„Práve Regionálny operačný program chceme maximálne využiť na odstraňovanie kritických bodov na cestnej sieti v Prešovskom kraji,“ uzavrel riaditeľ SÚC PSK.

Prešov 15. októbra 2010

Veronika Fitzeková

Fotogaléria:

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie
tlačový hovorca PSK
tel: 051/7081 135