PSK zmodernizoval zatiaľ šesť stredných škôl

Koncom septembra bude ukončená rekonštrukcia Spojenej školy na ul. Ľ. Podjavorinskej v Prešove. Bude to už šiesta stredná škola v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja, opravená zo zdrojov EÚ. „Škola na zateplenie získala 1,2 mil. € z Regionálneho operačného programu, Infraštruktúra vzdelávania,“ informovala dnes na tlačovej konferencii Svetlana Pavlovičová, vedúca odboru SO/RO pre ROP.

Krajská samospráva získala z Regionáneho operačného programu na rekonštrukciu stredných škôl 15 mil. €. „O nenávratný finančný príspevok požiadalo 26 škôl, z toho úspešných bolo 18,“ upresnila S. Pavlovičová. Práce prebiehajú od začiatku tohto roka, pričom päť škôl je už definitívne opravených. Sú to Stredná odborná škola (SOŠ) A. Warhola v Medzilaborciach, Obchodná akadémia v Humennom, SOŠ v Lipanoch, Hotelová akadémia O. Brűcknera v Kežmarku a SOŠ technická v Prešove.

Rekonštrukcie sa týkajú škôl v deviatich okresoch – Bardejov, Humenné, Sabinov, Vranov nad Topľou, Kežmarok, Medzilaborce, Stará Ľubovňa, Svidník a Prešov. V krajskom meste, kde študuje viac ako 10 000 žiakov, bude opravených najviac stredných škôl – sedem. Práve prešovská škola, Gymnázium Konštantínova 2 získala na modernizáciu najvyšší finančný príspevok – 1,7 mil. €.

Ako zdôraznila S. Pavlovičová, všetky realizované projekty sú zamerané na znižovanie energetickej náročnosti: „Na školách sa realizuje zatepľovanie, výmena okien, oprava striech, rekonštrukcia tepelného, prípadne energetického hospodárstva, či výmena vnútorného zariadenia. To umožní znižovať pasívny dlh týchto budov a zvyšovať kvalitu edikačného procesu.“

Na stredných školách v pôsobnosti PSK študuje vyše 36 000 žiakov, o 817 menej ako v predchádzajúcom školskom roku.

Rozpočet na oblasť vzdelávania v roku 2010 v Prešovskom kraji dosahuje 62 mil. €. V kraji je v súčasnosti 82 škôl, na ktorých pracuje takmer 4 400 zamestnancov, z toho vyše 3 100 pedagogických a 1250 nepedagogických pracovníkov.

Prešov 21. septembra 2010

Veronika Fitzeková