PSK predstavil novú knihu a film

Propagácia vďaka programu cezhraničnej spolupráce

Prešovský samosprávny kraj začiatkom decembra na medzinárodnej konferencii vo Veľkom Šariši predstavil nové prezentačné materiály o kraji. Ide okrátkometrážny film 7 divov Prešovského kraja a obrazovú publikáciu Vitajte v Prešovskom kraji. Sú to záverečné výstupy projektu, ktorý sa podarilo zrealizovať vďaka finančným prostriedkom z Programu cezhraničnej spolupráce Slovensko – Poľsko 2007-2013. Celkový rozpočet projektu predstavoval 55 800 eur.

Krátky 15-minútový film nadväzuje na anketu o siedmich divoch kraja, ktorú PSK predčasom organizoval. Obyvatelia v nej svojimi hlasmi rozhodli o najzaujímavejších miestach v prešovskom regióne, medzi ktoré patria historické centrá miest Bardejov a Levoča, drevené kostolíky, oltár majstra Pavla z Levoče, Tatranský národný park, Pieninský národný park a hrad Ľubovňa. Film je strihaný do hudobného podkladu a nie je v ňom slovný komentár ani titulky. Texty s informáciami a päťjazyčným popisom sú však v booklete.Film bude PSK distribuovať inštitúciám vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, ale aj ďalším organizáciám a turistickým centrám.

Druhým produktom, ktorý sa podarilo vytvoriť v rámci cezhraničnej spolupráce, je 100-stranová kniha Vitajte v Prešovskom kraji. PSK knihu vydalo v náklade 7 500 kusov a obsahuje vyše 100 fotografií vrátane leteckých záberov. Obrazová publikácia prezentuje najkrajšie miesta nielen z Prešovského kraja, ale aj z Malopoľského vojvodstva. Cieľom bolo predovšetkým ukázať príťažlivé a nepoznané miesta regiónu, takže obsahuje zábery renomovaných fotografov – Vladimíra Bártu mladšieho i staršieho. Kvôli zrozumiteľnosti je však register fotografií aj príhovor v publikácii takisto v päťjazyčnej mutácii - po slovensky, anglicky, poľsky, francúzsky a rusky.

Na záverečnej konferencii vo Veľkom Šariši sa zúčastnilo vyše 40 účastníkov zo Slovenska a z Poľska. Prešovský kraj na nej hodnotil spoluprácu susediacich regiónov na oboch stranách slovensko-poľskej hranice v oblasti cestovného ruchu. Zároveň prezentoval projekty zamerané na turizmus a predstavené boli aj jednotlivé aktivity poľsko-slovenského projektu, medzi ktorými nechýbala výstava fotografií a ďalšie propagačné predmety.

Vedúci Odboru regionálneho rozvoja a cestovného ruchu PSK Rudolf Žiak konštatoval, že regionálna samospráva momentálne realizuje päť projektov zameraných na oblasť turizmu: „Celkovo v tomto roku môžeme získať v rámci týchto projektov do regiónu takmer dva milióny eur, čo je pomerne slušná suma.“

Prešov 7. decembra 2010

Veronika Fitzeková