Príprava na zimnú údržbu vrcholí

V PSK je k dispozícii 113 sypačov a 500 pracovníkov

Cestári v Prešovskom kraji už 21. októbra zaznamenali prvý nápor snehu v oblasti Vysokých Tatier. Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) už zabezpečila techniku a materiál na zimnú údržbu ciest na sezónu 2010/2011. V súčasnosti je na skládkach pripravených vyše 50 % zásob posypového materiálu. Predstavuje to 6 500 ton chemického materiálu a 32 000 ton inertného materiálu. Osobitný režim platí v horskom prostredí. „Na základe rozhodnutia orgánov štátnej správy budeme vo Vysokých Tatrách používať na posyp chlorid horečnatý,“ upresňuje riaditeľ SÚC PSK Vladimír Kozák.

V predošlých rokoch mali cestári už pred začiatkom zimy na skládkach uložených 80 % posypových materiálov. Dnes to nie je možné, pretože potrebovali nemalé zdroje na odstránenie následkov povodní. Materiál budú preto dopĺňať priebežne. Na výkony bude počas nadchádzajúcej zimnej sezóny nasadených vyše 500 pracovníkov. K dispozícii je viac ako 113 posypových vozidiel. V zálohe je pripravených ďalších 27 vozidiel a špeciálnych strojov.

Úlohou SÚC PSK je počas zimy zabezpečiť zjazdnosť na 2 989 kilometroch ciest v Prešovskom kraji. V tom je zahrnutých 628 km ciest I. triedy a 2 483 km ciest II. a III. triedy v správe krajskej samosprávy.

Priemerné náklady na zimnú údržbu ciest sa každoročne pohybujú okolo päť miliónov eur. „Konečné náklady však budú závisieť od skutočného počtu výjazdov sypačov, aj na úkor financií rezervovaných na letnú údržbu ciest,“ vysvetľuje V. Kozák. Ako dodal, „o definitívnej výške nákladov rozhodne samotná príroda.“

Vážnym problémom, ktorý cestári každoročne riešia, je vybavenie stredísk a stav zastaranej techniky, ktorá má priemerný vek 22 rokov. Aj keď v roku 2007 kraj zakúpil z úverových zdrojov od Európskej investičnej banky 12 sypačov a ďalších sedem zariadení, v nasledujúcich rokoch sa nepodarila modernizácia v pôvodne plánovanom rozsahu. Výpadky techniky tak spôsobujú predĺženie časových limitov zimnej údržby na jednotlivých okruhoch. Keď začne snežiť, sypače musia jazdiť podľa vopred stanovených okruhov. „Nie je možné presúvať ich mimo plánovaného okruhu, vznikol by chaos. Takže aj keď sneží, nemôžeme byť všade. Presunieme sa tam, ale vodiči musia byť trpezliví,“ zdôrazňuje riaditeľ SÚC PSK.

Ako uzatvoril, „veríme, že zvládneme nápor zimy v nadchádzajúcej sezóne. Významnou mierou k tomu môžu prispieť aj motoristi bezpečnou jazdou prispôsobenou zimným podmienkam.“

Prešov 25. októbra 2010

Veronika Fitzeková

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie