Povodne: vláda pre regióny

Vláda chce pomôcť regiónom

V Prešovskom kraji je zatiaľ poškodených 12 mostov

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík uvítal novú legislatívnu iniciatívu vlády Slovenskej republiky, ktorá má zabezpečiť získanie finančných zdrojov na odstraňovanie škôd, ktoré spôsobili tohtoročné záplavy na verejnej infraštruktúre.

Podľa premiéra roberta Fica „regióny, ktoré majú mimoriadne postavenie v republike, nemajú dostatok finančných prostriedkov na odstránenie škôd na dopravnej infraštruktúre, ktoré ich postihli. Vláda preukázala solidaritu s občanmi, teraz by mohli solidaritu preukázať aj politické strany.“ Preto chce vláda navrhnúť, aby zo všetkých finančných prostriedkov, ktoré sú určené politickým stranám na vyplatenie po parlamentných voľbách, bola vyčlenená suma 4 mil. € a tú ponúknuť krajom ako pomoc na opravu infraštruktúry. Peniaze by mali byť prioritne určené pre Prešovský a Košický samosprávny kraj.

Len v Prešovskom kraji ničivé povodne v posledných dňoch poškodili 12 mostov približne za 4,7 mil. €. Ďalšie vážne škody, ktoré treba okamžite rekonštruovať, za vyše 8,5 mil. €, evidujú na cestách 2. a 3. triedy.

Prešovský župan Peter Chudík zároveň požiadal predsedu vlády, aby financie v rámci Regionálneho operačného programu (ROP) mohli byť využité na riešenie povodňových škôd: „Len Prešovský kraj má v ROP na dopravnú infraštruktúru alokovaných ešte 6,6 milióna eur. AkMinisterstvo regionálneho rozvoja SR prednostne posúdi projekty samosprávnych krajov týkajúce sa rekonštrukcie komunikácií a pomôže nám aj vláda, vedeli by sme vyriešiť následky povodní do konca kalendárneho roka. Ide o jedinú vec – pomôcť ľuďom, ktorí sú v núdzi čo najskôr a čo najlepšie,“ zdôraznil P. Chudík.

Prešov 7. júna 2010

Veronika Fitzeková