Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

Popasovali sa s témou chudoby a odmenou im bol Brusel

 

 

Možnosť spoznať, ako fungujú európske inštitúcie, navštíviť a popritom pozrieť si najzaujímavejšie miesta a pamätihodnosti „hlavného mesta Európy“ – Bruselu, dostali v júni dve popradské študentky – Barbora Petrásšková a Ivana Havránková. Druháčky na Obchodnej akadémii v Poprade sa stali víťazkami súťaže, ktorú vyhlásil Výbor regiónov. Odmenou im bola práve trojdňová návšteva Bruselu.

Úlohou študentov bolo napísať esej v anglickom jazyku na tému Ako by ste riešili chudobu v krajinách Európskej únie? Nasledoval test s 20 otázkami týkajúcimi sa Výboru regiónov. „Súťaž Výboru regiónov zameraná na stredné školy sa konala už po piatykrát. Každý rok sa snažíme osloviť strednú školu v rámci Prešovského kraja. Tentokrát to bola Obchodná akadémia z Popradu,“ informovala nás Natália Tarasovová, vedúca Zastúpenia PSK v Bruseli.

Marek Ochotnica, učiteľ anglického jazyka na Obchodnej akadémii v Poprade spolu so svojimi štyrmi kolegami práce opravili a vyhodnotili. Nebolo to podľa neho jednoduché: „Práce boli na úžasnej úrovni a bolo náročné vybrať dvoch výhercov. Do úvahy sme brali jazykovú, štylistickú úroveň prác, hodnotili sme, do akej hĺbky študenti rozpracovali tému. Mali tiež ponúknuť riešenia problémov a práve tieto dve dievčatá ich najlepšie rozpracovali,“ hodnotí Marek Ochotnica. Ako si s témou riešenia chudoby v krajinách EÚ poradila Barbora? „Pozrela som sa na problém menších dedín a miest, kde nie je veľa pracovných príležitostí. Keby tam boli diaľnice a kvalitné cesty, prišli by aj investori. Zaoberala som sa aj rómskou otázkou. V rómskych osadách by mali pracovať špecializovaní ľudia, ktorí by sa o Rómov starali s trpezlivosťou a láskou. Museli by byť, samozrejme, dobre platení.“ Jej spolužiačka a kamarátka Ivana si tiež myslí, že na Slovensku je nedostatok pracovných príležitostí a je potrebné pritiahnuť k nám investorov. „Okrem toho som sa tiež zamerala na to, že mnohí ľudia na Slovensku zneužívajú sociálnu pomoc od štátu. Podľa mňa by nikto nemal dostávať peniaze od štátu, podporu bez toho, aby niečo za to nevykonal, s výnimkou napríklad telesne postihnutých ľudí. Stále je čo robiť – na Slovensku je veľa znečistených miest, už keby robili len to. Zamerala som sa ďalej na tému práce načierno – aby sa viac kontrolovali zamestnávatelia, ktorí ju zneužívajú. Ľudia, ktorí takto prácu dostanú, sú možno radi, ale neuvedomujú si, napr. že v prípade zranenia nemajú nárok na poistenie. A takisto to odčerpáva peniaze zo štátneho rozpočtu. Dôležitý je aj boj proti byrokracii a korupcii,“ opisuje svoje riešenia Ivana. Ako hovorí, s byrokraciou sa sama stretáva. „V Hnutí kresťanských spoločenstiev detí, kde pracujem, ako mládežníci robíme stretnutia pre deti. Musíme popritom robiť rôzne papierovačky, pričom mnohé z nich sú podľa mňa zbytočné,“ dodáva.

Výhercovia tejto súťaže z rôznych častí Európy dostali v Bruseli priamo pred členmi frakcie Európska aliancia (EA)Výboru regiónov možnosť prezentovať svoju školu. Ako sa vyjadril jeden z členov, škótsky poslanec Roger Knox: „Keď sa pozrieme na školy, mnohé z nich sú podobné. Najdôležitejšie je v tomto glogalizujúcom sa svete, aby sme si vážili naše tradície, zvyky a uchovávali ich aj na školách.“ Členovia Výboru regiónov študentom pripomenuli, že je pre nich dôležité, aby v reáli videli, ako funguje Európska únia. „Sedemdesiat percent európskych zákonov, ktoré schvaľuje EÚ, má priamo dopad na regióny v jednotlivých členských štátoch,“ skonštatoval počas stretnutia predseda politickej frakcie EA Jerzy Zajakala (člen Výboru regiónov).

Medzi stredoškolákmi z Litvy, Estónska, Poľska, Veľkej Británie, Írska či Rumunska sa nestratili ani naše študentky. Poslancom a študentom predstavili mesto Poprad, krásy nášho regiónu i svoju školu. Ako samé uviedli, pred návštevou Bruselu o Výbore regiónov toho veľa nevedeli. „Poznala som len nejaké roky, mená. Som rada, že som naživo videla priestory a ako to funguje,“ povedala po návrate domov Barbora Petrásšková. Ako ju dopĺňa Ivana Havránková, aj ona vedela o Výbore regiónov len málo: „Vedela som napríklad, že prezidentkou Výboru regiónov je Mercedes Bresso, že Výbor môže mať maximálne 350 členov a že v súčasnosti má 344. Pekné bolo, že každý mohol rozprávať vo svojom vlastnom jazyku. Prezentáciu sme si pripravili v angličtine a nakoniec sme mohli rozprávať aj po slovensky,“ dodala. Študenti sa tiež stretli s pracovníkom Európskej komisie Norbertom Schoebelom, ktorý ich informoval o rôznych študentských programoch, ale aj o možnostiach stáží priamo v európskych inštitúciách.

Súťaž Výboru regiónov však nie je jedinou príležitosťou pre študentov, ako na vlastnej koži zažiť fungovanie Európskeho parlamentu či Európskej komisie. Do Bruselu s týmto cieľom každý rok cestuje niekoľko desiatok mladých ľudí z Prešovského kraja. Sú to buď výhercovia rôznych súťaží vyhlásených európskymi inštitúciami, alebo študenti a žiaci zapojených v európskych projektoch. Už v októbri bude vyhodnotená súťaž powerpointových prezentácií 10 Naj – Miesta, ktoré rozhodne musíte vidieť v Prešovskom samosprávnom kraji a Európskej únii, ktorú vyhlásili PSK a zastúpenie PSK v Bruseli. Jej víťaz dostane rovnako možnosť navštíviť Brusel - mesto, v ktorom vedľa seba žijú ľudia mnohých národností a kultúr.

(mna)

Fotogaléria:

Kontakty

Prešovský samosprávny kraj
Oddelenie komunikácie a propagácie
Námestie mieru 2 
080 01 Prešov

E-mail: hovorca@psk.sk

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie
tlačový hovorca PSK, vedúca oddelenia
dasa.jelenova@psk.sk
tel: 051/7081 135, +421 904 832 004
miestnosť: 150 I. poschodie

    

Rýchle odkazy

Užitočné odkazy

 

Newsletter Prešovského samosprávneho kraja prihláste sa na odber

 

Publikované: 23.06.2010 / Aktualizované: 23.06.2010 HoreTlačiť