Informačný kiosk na Úrade PSK

Infobod vo vestibule Úradu PSK

Miesta prvého kontaktu majú pomôcť v boji proti korupcii

Dnes predpoludním bol v Prešovskom kraji oficiálne spustený projekt Boj proti korupcii. Pri tejto príležitosti sa uskutočnilo slávnostné otvorenie infokiosku v budove Úradu PSK v rámci projektu "Boj proti korupcii - miesta prvého kontaktu na vybraných orgánoch štátnej správy".

Informačný bod je umiestnený priamo vo vestibule Úradu Prešovského samosprávneho kraja. Tvorí ho počítač s pripojením na internet. Verejnosť má k nemu úplne voľný, neobmedzený a anonymný prístup.

Ako pri otvorení poznamenal Milan Ježo, generálny riaditeľ sekcie kontroly a boja proti korupcii Úradu vlády, „infobod poskytuje širokej verejnosti základné informácie o korupcii vo všeobecnosti a boja proti korupcii - čo je korupcia, právne normy, čo má občan pri podozrení urobiť, adresy orgánov, ktoré sa zaoberajú touto problematikou.“

Projekt realizuje vláda SR v spolupráci s OECD. Náklady na zriadenie kontaktných miest predstavujú 7000 eur, pričom vláda sa na financovaní podieľa 20 percentami. Financie pokryli inštaláciu a programové vybavenie. Počítač nie je vlastníctvom vyššieho územného celku, na základe dohody je zapožičaný od Správy zariadení Úradu vlády SR. Úrad vlády ešte pripravuje vydanie letákov a brožúr. Infobod bude verejnosti k dispozícii minimálne dva roky – počas trvania projektu. Podobné zariadenia sú inštalované vo všetkých ôsmich krajoch.

Podľa podpredsedu PSK Jána Ragana podstatou tohto projektu je osveta: „Korupcia je, žiaľ, fenomén, ktorý sprevádza všetky spoločnosti a existuje tak dlho ako ľudstvo. Pozitívne vnímame, že okrem prevencie korupcie infobod poskytuje aj informácie o PSK a jeho činnosti – transparentná činnosť úradu.“

Počítač zatiaľ nie je interaktívny – podanie priamo nie je zatiaľ možné. Časom dôjde k technickému dovybaveniu a elektronickému prepojeniu, aby bolo možné reagovať priamo na otázky občanov.

Prešov 3. júna 2010

Veronika Fitzeková