Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapaTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

Cena PSK: Hurajt, Lahav, Lazorík

Oceňovanie laureátov za rok 2010 sa uskutoční 11. januára

 

Aj v tomto roku Prešovský samosprávny kraj ocení významné osobnosti regiónu Cenou Prešovského samosprávneho kraja a Cenou predsedu PSK. Cenu PSK za rok 2010 s najväčšou pravdepodobnosťou dostanú biatlonista Pavol Hurajt, novinár a spisovateľ Yehuda Lahav, in memoriam a etnograf Ján Lazorík z Krivian. Návrhy výberovej komisie zloženej z poslancov však musí definitívne schváliť krajský parlament 7. decembra.

Návrhy na udelenie Ceny PSK mohol podať ktorýkoľvek občan do 31. októbra. Do tohto termínu Úrad PSK zaevidoval 16 návrhov. Boli medzi nimi aj učiteľ Ján Sajko z Jarovníc, predseda občianskeho združenia Mabaj-energy Martin Matejka, sabinovská maliarka Marta Vranovská – Malíková, či Prešovský večerník.

Jednoznačne najviac návrhov prišlo na ocenenie známeho etnografa Jána Lazoríka z Krivian, ktorý v septembri oslávil významné životné jubileum 90 rokov. Na jeho ocenenie prišlo až sedem návrhov od inštitúcií a súkromných osôb, za všetky spomeňme Obec Krivany, či Združenie obcí hornej Torysy.

Michal Sýkora, poslanec Zastupiteľstva PSK a starosta obce Štrba navrhol Cenu PSK pre reprezentanta Pavla Hurajta, ktorý v uplynulej zimnej sezóne získal pre Slovenskú republiku bronzovú olympijskú medailu v biatlone s hromadným štartom. Hoci je Pavol Hurajt členom klubu VŠC DUKLA, Banská Bystrica, jeho rodiskom je mesto Poprad.

Návrh na udelenie ceny pre novinára a spisovateľa Yehudu Lahava, in memoriam, podal tiež poslanec krajského parlamentu zo Svidníka, Milan Cocuľa. Tento dlhoročný reportér z Blízkeho východu zomrel v júli 2010 v Izraeli vo veku 80 rokov. Yehuda Lahav, vlastným menom Štefan Weiszlovits, prežil svoju mladosť v Prešove.

Cena PSK je verejným ocenením občanov - jednotlivcov či kolektívov, za dlhoročný mimoriadny prínos pre rozvoj Prešovského kraja a mimoriadne zásluhy vo všetkých oblastiach spoločenského, hospodárskeho a kultúrneho života.

Laureátov Ceny predsedu PSK za rok 2010 bude vyberať aj Peter Chudík. Hoci ešte nie je definitívne rozhodnutý pre konkrétne osobnosti, pri svojom výbere bude zohľadňovať aj návrhy, ktoré sa k nemu rôznymi kanálmi dostanú.

Myšlienka oceňovať osobnosti a inštitúcie za prínos k rozvoju regiónu vznikla v roku 2004.
Medzi doterajších laureátov Ceny PSK patria napríklad Michal Kováč, prvý prezident Slovenskej republiky, Prešovská univerzita, diecézny biskup František Tondra, Jeho Blaženosť Nikolaj, prešovský eparcha Ján Babjak, eurokomisár Ján Figeľ, kardinál Jozef Tomko, Horská záchranná služba, či folklórny súbor Šarišan.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík doteraz cenu udelil Hokejovému klubu Poprad, hádzanárskemu klubu Tatran Prešov, hereckému manželskému páru - Jožovi a Kvete Stražanovcom, speváčke Márii Mačoškovej, sochárovi Dušanovi Pončákovi, akademickým maliarom Jurajovi Kresilovi a Andrejovi Smolákovi, či ortopédovi Jánovi Kľocovi.

Slávnostný program, počas ktorého budú odovzdané Ceny PSK a Ceny predsedu PSK za rok 2010, sa uskutoční 11. januára 2011 v historickej budove Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

***

Prešov 26. novembra 2010

Veronika Fitzeková
hovorkyňa PSK

Kontakty

Prešovský samosprávny kraj
Oddelenie komunikácie a propagácie
Námestie mieru 2 
080 01 Prešov

E-mail: hovorca@vucpo.sk

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie
tlačový hovorca PSK
dasa.jelenova@vucpo.sk
tel: 051/7081 135
miestnosť: 150 I. poschodie

    

Rýchle odkazy

Užitočné odkazy

 

 

 

 

 

 

 

Publikované: 26.11.2010 / Aktualizované: 26.11.2010 HoreTlačiť