Súťaž pre študentov stredných škôl

Vďaka súťaži navštívia Brusel

Gymnázium v Snine bude reprezentovať Prešovský kraj

Dve študentky Gymnázia v Snine, Dominika Galandová a Dominika Zgaburová, v najbližších dvoch dňoch navštívia a spoznajú hlavné mesto EÚ. Do Bruselu pocestujú ako víťazky súťaže pre študentov stredných škôl, ktorú už niekoľko rokov úspešne organizujú členovia Výboru regiónov UEN-EA.

„Gymnázium v Snine do súťaže nominoval predseda PSK Peter Chudík, ako člen výboru regiónov. Bola to pre nás veľká výzva a potom už bolo všetko len na našich študentoch,“ skonštatovala riaditeľka gymnázia Iveta Lazorová. Dodala, že „súťaž pozostávala z kvízu o Európe a EÚ a slohovej práci v rozsahu 800 slov na jednu z tém - Ako by ste podnietili tvorivosť a inováciu medzi mladými vo vašom regióne, Ako by ste zvýšili účasť na voľbách do Európskeho parlamentu?“ Ako riaditeľka potvrdila, do súťaže sa zapojilo spolu 252 študentov sninského gymnázia.

„Cieľom súťaže je sprostredkovať mladým ľuďom informácie o Výbore regiónov, Európe, Európskej únie a podnietiť ich do diskusie o budúcnosti Európy a úlohe mládeže v Európe,“ zdôvodňuje zmysel podujatia Peter Chudík.

Vďaka úspechu súťaží z minulých rokov boli tento rok vybrané dve školy z Estónska, Írska, Talianska, Poľska a jedna škola z Rumunska, Litvy, Veľkej Británie a Slovenska. Spolu 24 študentov s pedagogickým dozorom z Európskej únie sa stretne 17. a 18. júna v Bruseli.

Zúčastnia na plenárnom zasadnutí Výboru regiónov a na osobitnej schôdzi, kde budú oboznámení s fungovaním Európskej únie. Na tejto schôdzi budú mať študenti možnosť diskutovať s členmi i navzájom o úlohe miestnych regionálnych oblastí v Európe a o budúcnosti EÚ a úlohe mladých ľudí v Európe. „Som presvedčený, že študentky Gymnázia v Snine budú skvelými vyslankyňami Prešovského kraja v Bruseli. Prispejú k zviditeľneniu PSK prezentáciou o kraji a svojej škole,“ zdôraznil Peter Chudík.

Prvý ročník súťaže sa konal v roku 2006. Už po štvrtýkrát sa stredná škola z Prešovského kraja aktívne zapojila do tejto európskej súťaže. Vďaka nej Brusel doteraz v predchádzajúcich ročníkoch osobne spoznali študenti z Prešova, Sabinova a Humenného.

Súťaž pre študentov stredných škôl organizuje jedna zo štyroch politických skupín Výboru regiónov, a to Únia pre Európu národov – Európska aliancia (ÚEN-EA). Výbor regiónov bol založený v roku 1994 na základe Maastrichtskej zmluvy ako fórum predstaviteľov miestnych a regionálnych orgánov v Európe.

Prešov 16. júna 2009

Veronika Fitzeková