Študenti pocestujú do Štrasburgu

Výsledky súťaže Euroscola 2010

Medzi ôsmimi víťazmi dve školy z Prešovského kraja

Študenti zo Spišskej Starej Vsi a Sniny pocestujú do sídla Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku začiatkom februára slávnostne vyhlásila výsledky súťaže Euroscola 2010 pre študentov stredných škôl. Žiaci z ôsmich víťazných slovenských škôl budú v parlamente rokovať ako skutoční europoslanci so svojimi rovesníkmi z 27 členských krajín EÚ.

Všetky školy, ktoré sa zapojili do súťaže, museli usporiadať jedno alebo viac podujatí európskeho rozmeru so zapojením diskusie s poslancami Európskeho parlamentu alebo zástupcami regionálnych orgánov. Cieľom podujatí bola diskusia o EÚ, jej smerovaní, úspechoch a problémoch či mieste mladých ľudí.

Na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi pracoval 20-členný projektový tím študentov, ale ako zdôraznil riaditeľ školy, Daniel Kostka, „samotný projekt pozostával z prezentácie pre všetkých študentov gymnázia a miestnej základnej školy.“

„Náš program mal názov Európa očami mladých,“ priblížil Mirosla Zelina, ktorý projektový tím spišskostaroveského gymnázia pedagogicky viedol. Ako vysvetlil, cieľom bola „propagácia inštitúcií a vzťahov v rámci členských krajín EÚ a pomoc EÚ konkrétnym regiónom v rámci členských štátov.“ Vyzdvihol aj osobnú zaangažovanosť bývalej europoslankyne Zity Pleštinskej zo Starej Ľubovne, ktorá „bola súčasťou projektu a aktívne sa na ňom podieľala.“

„Chceme pokračovať v informovaní žiakov o únii, účasti Slovenska a formovaní eurobčianstva,“ priblížil zámery riaditeľ D. Kostka. Zdôraznil, že škola sa aj naďalej bude zapájať do podobných aktivít: „Je to už po tretíkrát, čo naši žiaci uspeli v súťaži a majú možnosť vycestovať. Je to pre nich veľká motivácia. Predchádzajúce úspechy žiakov ich motivujú k aktivitám a výkonom. Verím, že naši študenti budú úspešní aj naďalej.“

Do 5. ročníka súťaže Euroscola sa zapojilo spolu slovenských 23 škôl, z Prešovského kraja to okrem víťazov boli aj gymnáziá z Kežmarku a Humenného a Stredná priemyslená škola z Popradu.

Prostredníctvom programu Euroscola navštívilo sídlo EP v Štrasburgu od roku 2006 takmer 1000 študentov a vyše 100 pedagógov stredných škôl zo Slovenska.

Program Euroscola vytvoril Európsky parlament s cieľom oboznámiť mladých ľudí s fungovaním tejto nadnárodnej inštitúcie a umožniť im vymeniť si názory na zaujímavé témy a podnietiť ich k učeniu sa jazykov. Pracovné dni Euroscola sa konajú od roku 1989 a každoročne sa na nich zúčastňuje okolo 10 000 mladých ľudí z celej EÚ.

Prešov 9. februára 2010

Veronika Fitzeková

Výsledky súťaže Euroscola 2010

1. Podľa počtu získaných bodov bola zostavená tabuľka ôsmich víťazných škôl:

Poradie

Lúčna 4

Lučenec

33

2. Zoznam ďalších škôl, ktoré sa zapojili do súťaže v rámci programu Euroscola 2010 (bez poradia):

Názov školy

Mesto

Gymnázium M.R. Štefánika