Slnečný Deň priateľstva na Schengenskej hranici

V sobotu 16. mája sa uskutočnil už ôsmy ročník slovensko-ukrajinského Dňa priateľstva, alebo Dňa dobrosusedstva. Kým minulý rok sa „otvorila hranica“ Ubľa – Malyj Bereznyj, tohtoročné medzinárodné kultúrno–spoločenské podujatie sa konalo na štátnej hranici vo Vyšnom Nemeckom – Užhorode. V slávnostnom programe sa predstavili folklórne súbory zo Svidníka a Sobraniec a boli podpísané viaceré medzinárodné dokumenty.

Podľa predsedu PSK Petra Chudíka „hranica ponúka príležitosť na prezentovanie kraja a miest, výsledkov rozvoja kontaktov a cezhraničnej spolupráce so svojimi ukrajinskými partnermi, ako aj kultúry a remesiel.“

Predseda NR SR Pavol Paška vyjadril podporu Ukrajine v jej ambíciách vstúpiť do Európskej únie. Ukrajinským partnerom zaželal, aby proces rozširovania EÚ pokračoval, „aby sa podarilo naplniť ambície Ukrajiny, samozrejme, pri splnení všetkých podmienok, ktoré sú nevyhnutné pre vstup do EÚ, aby raz toto stretnutie už nebolo na hranici, ale vo voľnom priestore únie.“
Peter Chudík tvrdí, že východná Schengenská hranica sa nestane novou železnou oponou: „Slovákov a Ukrajinu nerozdeľuje hranica, ale naopak, spája nás história, spolupráca a kultúra a dnešné stretnuie. Som rád, že toto tradičné podujatie je každý rok na vyššej úrovni.“ Jeho slová doplnil Zdenko Trebuľa: „Naše dva kraje sú stále východom Slovenska a spolupráca s Ukrajinou je stále dobrá, o čom svedčí aj podpis dnešných dohôd. Spolupráca sa musí dostať z úst politikov do reality a medzi ľudí.“

Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod sa 16. mája stretlo asi 800 ľudí, pričom medzi hosťami nechýbali mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Ukrajiny v SR Inna Ohnivets, predseda NR SR Pavol Paška, predseda Zakarpatskej oblastnej štátnej administrácie Oleg Olodarovič Havaši, predseda Zakarpatskej oblastnej rady Michajlo Michajlovič Kičkovskij, tradične predsedovia vyšších územných celkov Prešov i Košice - Peter Chudík a Zdenko Trebuľa, ku ktorým sa v tomto roku pridal i bratislavský župan Vladimír Bajan, či exprezident Rudolf Schuster.

Hlavnými organizátormi podujatia boli Košický a Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s mestami Sobrance a Snina, firma SESO Vranov nad Topľou a za ukrajinskú stranu Zakarpatská oblastná štátna administrácia (ZOŠA) a Zakarpatská oblastná rada (ZOR).

Prešov 18. mája 2009

Veronika Fitzeková