Sedem divov Prešovského kraja

Veľký úspech malej turistickej brožúrky

V Bardejove sa 11. februára uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledov ankety Hľadáme sedem divov Prešovského kraja. V novej aule Gymnázia Leonarda Stőckela sa stretli zástupcovia všetkých siedmich lokalít, ktoré medzi sedem divov zaradili obyvatelia Prešovského kraja. Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík im odovzdal osvedčenie o výsledkoch. Študenti gymnázia v slávnostnom programe nielen fotografiami, ale i netradične – umeleckým slovom, predstavili všetkých sedem jedinečností kraja.

Súčasťou slávnosti bola aj oficiálna prezentácia turistickej brožúry Sedem divov Prešovského kraja. Zástupcovia jednotlivých lokalít priviezli vodu zo všetkých kútov kraja – nechýbala čistá tatranská, svieža voda z Dunajca, krištáľová zo studničky pod Mariánskou horou v Levoči, ani liečivá z Bardejovských Kúpeľov. Metropolita gréckokatolíckej cirkvi, arcibiskup Ján Babjak vodu posvätil a brožúru, ktorá má prezentovať krásy nášho regiónu, pokropil. Útla brožúra Sedem divov Prešovského kraja je „síce malá rozsahom, ale veľká obsahom,“ zdôraznil predseda PSK Peter Chudík. Tento malý praktický sprievodca vyšiel v náklade 5000 kusov v slovensko-anglickej jazykovej mutácii. Bude sa dať kúpiť aj v turisticko-informačných centrách v Prešovskom kraji, ktoré o ňu prejavia záujem.

Anketu Hľadáme sedem divov Prešovského kraja vyhlásil Prešovský samosprávny kraj 23. októbra počas Dňa otvorených dverí na Úrade PSK. Cieľom verejného hlasovania bolo zistiť, ktoré miesta v kraji považujú občania za najatraktívnejšie. Zapojilo sa do neho skoro 11-tisíc hlasujúcich. Medzi sedem divov zaradili historické centrum Bardejova, hrad Ľubovňa, Tatranský národný park, Oltár majstra Pavla z Levoče, súbor drevených chrámov, Pieninský národný park a historické centrum Levoče.

Všetkých sedem jedinečností už Prešovský samosprávny kraj v tomto roku prezentoval na veľtrhoch cestovného ruchu ITF Slovakiatour v Bratislave a Holiday World v Prahe. „Celý tento rok sa prezentácia Prešovského kraja bude niesť v znamení siedmich divov nášho kraja,“ poznamenal P. Chudík.

Veronika Fitzeková

Publikované: 13.02.2009 / Aktualizované: 10.05.2010 HoreTlačiť