Riaditeľ DSS vo Vranove nad Topľou odvolaný

Poslanci odvolali riaditeľa DSS

Dôvodom je porušenie zákona

Poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) na svojom mimoriadnom zasadnutí 16. júla schválili návrh na odvolanie riaditeľa Domova sociálnych služieb (DSS) vo Vranove nad Topľou Jána Andrejca.

Peter Chudík pripustil, že v dôsledku tohto pochybenia môžu vzniknúť pre regionálnu samosprávu aj finančné škody. "V prvom rade tu ide o nebezpečný precedens. Nemôžeme urobiť verejné obstarávanie, potom urobiť nové a na to prvé zabudnúť, ani ho nezrušiť a dať inému uchádzačovi zákazku. To je hrubé porušenie verejného obstarávania. Malé chyby môžu nastať, ale nie takéhoto charakteru ako táto," povedal po hlasovaní prešovský župan.

Poslanec Ján Gazdík pripustil, že riaditeľ pochybil, ale konečná cena za práce bola o rok asi o jednu tretinu nižšia, čo sa dá považovať za úsporu. Podporil ho aj poslanec a primátor Vranova nad Topľou Tomáš Lešo a dodal, že odvolanie považuje za veľmi prísne vyvodenie dôsledkov: „Trest je veľmi krutý.“ Aj poslanec Jozef Berta skonštatoval, že ide o „nebezpečný precedens“, ale súčasne apeloval, že „ide i veľmi skúseného človeka.“ Hoci František Mrážik navrhol dať slovo riaditeľovi Andrejcovi a poslanci tento návrh odobrili, riaditeľ DSS nebol v rokovacej miestnosti, takže prišiel o možnosť osobne sa obhájiť.

Poslanci napokon návrh odsúhlasili a Ján Andrejco bol 17. júla odvolaný z funkcie riaditeľa DSS vo Vranove nad Topľou.

Prešov 17. júla 2009

Veronika Fitzeková