PSK: opäť úspešný kalendár

V súťaži o najkrajší kalendár Slovenska 2009 získal Prešovský samosprávny kraj (PSK) v kategórii regióny druhé miesto za nástenný kalendár Renesančný kaštieľ v Humennom. Kalendár na objednávku vyrábalo Vihorlatské múzeum v Humennom.

PSK bol v tejto súťaži úspešný už v minulom roku, kedy s kalendárom Pamiatky Horného Šariša v skanzene Šarišského múzea získal v tejto súťaži cenné prvenstvo vo svojej kategórii.

Nástenné reprezentačné kalendáre pre Prešovský kraj už tri roky pripravujú vlastné organizácie. Tradíciu začala v roku 2007 Tatranská galéria v Poprade kalendárom s grafikami starého Smokovca, Šarišské múzeum v Bardejove minulý rok predstavilo skanzen a ľudové tradície. Vihorlatské múzeum sa rozhodlo prezentovať renesančný kaštieľ, ktorý je pýchou regiónu, a ktorý prešiel v minulom roku kompletnou rekonštrukciou.

„Našim organizáciám ponúkame možnosť prezentovať krásy svojho regiónu, prípadne svojich zbierok. Nikomu „nediktujeme“, čo má kalendár prezentovať, vždy sme to nechali na návrhy a kreativitu pracovníkov našich zariadení,“ vysvetľuje predseda PSK Peter Chudík. Okrem predstavenia organizácií je však nezanedbateľná aj finančná úspora. Podľa slov predsedu „oproti kalendárom z dielne reklamných agentúr je cena nižšia, nejde to však na úkor kvality a kreativity. Dôkazom sú doterajšie ocenenia.“ Nižšia cena umožňuje vydať kalendáre vo väčšom náklade, na prezentáciu PSK ich napríklad využíva aj Zastúpenie PSK v Bruseli.

Súťaž najkrajší kalendár Slovenska má dlhoročnú tradíciu, v tomto roku sa koná už 17. ročník. Vyhlasuje a organizuje ju Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov. Do súťaže bolo v tomto roku nominovaných 68 kalendárov, pričom odborná porota udeľovala ocenenia v 12 kategóriách.

Víťazné exponáty tvoria výstavu, ktorá bude otvorená 12. marca v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici. Súčasťou vernisáže bude vyhodnotenie súťaže. Víťazné kolekcie kalendárov budú počas roka vystavené vo vybraných slovenských mestách.

Prešov 26. februára 2009

Veronika Fitzeková