PSK: opäť najkrajší kalendár

PSK získal prvé miesto s nástenným kalendárom na rok 2010

Sedem divov Prešovského kraja zabodovalo u odbornej poroty

V súťaži o najkrajší kalendár Slovenska 2010 získal Prešovský samosprávny kraj (PSK) v kategórii regióny prvé miesto za nástenný kalendár 7 divov Prešovského kraja.

PSK prvenstvo v tejto súťaži už získal v roku 2008 s kalendárom Pamiatky horného Šariša v skanzene Šarišského múzea. Minulý rok PSK obsadil druhé miesto za nástenný kalendár Renesančný kaštieľ v Humennom.

Nástenné reprezentačné kalendáre pre Prešovský kraj už piaty rok pripravujú vlastné organizácie. Tradíciu začala v roku 2007 Tatranská galéria v Poprade kalendárom s grafikami starého Smokovca, Šarišské múzeum v Bardejove v roku 2008 predstavilo skanzen a ľudové tradície. Vihorlatské múzeum sa minulý rok rozhodlo prezentovať renesančný kaštieľ, ktorý je pýchou regiónu, a ktorý prešiel v kompletnou rekonštrukciou. Kalendár 7 divov Prešovského kraja na rok 2010 korešponduje s verejnou anketou, v ktorej si priamo obyvatelia regiónu zvolili sedem najatraktívnejších lokalít kraja. „Už teraz intenzívne pracujeme na budúcoročnom kalendári – návrh je prakticky hotový. Môžem prezradiť, že to bude opäť niečo úplne iné. Verím, že v súťaži opäť uspejeme, aj keď to nie je to najdôležitejšie. Podstatné je, že naše organizácie môžu prezentovať krásy nášho regiónu, prípadne svoje zbierky. Dokazujú svoju tvorivosť a kreativitu,“ zdôraznil predseda PSK Peter Chudík. Ako však potvrdil, „nezanedbateľná je aj finančná úspora.“

Súťaž najkrajší kalendár Slovenska má dlhoročnú tradíciu, v tomto roku sa koná už 18. ročník. Vyhlasuje a organizuje ju Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov.

Víťazné exponáty tvoria výstavu, ktorá bude otvorená 23. marca v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici. Súčasťou vernisáže bude vyhodnotenie súťaže. Víťazné kolekcie kalendárov budú počas roka vystavené vo viacerých slovenských mestách - Bardejov, Levice, Piešťany, Rožňava, Stará Ľubovňa, Veľký Krtíš, Zvolen a Žilina.

Prešov 10. marca 2010

Veronika Fitzeková

Fotogaléria (zobrazí  sa v novom okne):

Publikované: 11.03.2010 / Aktualizované: 10.05.2010 HoreTlačiť