Prešov - Vologda: spolupráca sa rozširuje

Získa mesto Bardejov nového partnera?

Ruskí touroperátori si prídu zmapovať možnosti Prešovského kraja

Touroperátori z Vologodskej oblasti v Ruskej federácii by mali v tomto roku navštíviť Prešovský samosprávny kraj. „Cieľ je jasný – podporiť rozvoj cestovného ruchu. Máme množstvo atraktívnych a zaujímavých lokalít, ktoré by sa mohli stať dovolenkovými destináciami pre ľudí z našej partnerskej Vologodskej oblasti,“ priblížil jeden zo záverov návštevy oficiálnej delegácie PSK vo Vologde, poslanec Andrej Havrilla.

Prešovský kraj a Vologodská oblasť spolupracujú predovšetkým v kultúrnej oblasti. Tá bude pokračovať, napríklad aj návštevou „Deda Moroza“ so súborom v Prešove a Bardejove počas konania Makovickej struny v predvianočných dňoch tohto roku.

Podľa Andreja Havrillu je pre Bardejovčanov reálna možnosť potenciálneho partnerstva medzi historickými mestami Vologda a Bardejov. Ako uviedol, „mesto Bardejov a pán primátor prejavil už dávnejšie záujem o spoluprácu. Veľmi zaujímavo sa črtá aj kooperácia v oblasti kúpeľníctva medzi tamojším sanatóriom a Bardejovskými Kúpeľmi. To sú všetko možnosti, ktoré by sme mali využiť.“

Prešovský kraj chce spoluprácu rozšíriť aj do podpory podnikania, rozvoja obchodu a investícií. Podnikatelia z Prešovského kraja by sa mali zúčastniť na podnikateľskej misii v Sant Peterburgu. „Všetky tieto otázky a možnosti prekonzultujeme s našimi inštitúciami, ako sú Bardejovské kúpele, SARIO, či obchodná komora,“ skonkretizoval A. Havrilla.

Hlavným cieľom februárovej návštevy poslancov krajského parlamentu vo Vologodskej oblasti bola účasť na medzinárodnej všeruskej výstave Ruský ľan 2010. „Rokovali sme však aj o vzájomnej spolupráci našich regiónov. Otvorili sme napríklad možnosť trilaterálnej spolupráce medzi PSK, Vologodskou oblasťou a francúzskym departmentom Horné Pyreneje,“ uzavrel poslanec krajského parlamentu, Andrej Havrilla.

Prešov 5. marca 2010

Veronika Fitzeková