Portréty predstaviteľov EÚ z Vranova

Vranovskí študenti namaľovali portréty predstaviteľov Európskej únie

Netradičný rozlúčkový dar pre eurokomisára

Do minuloročného podujatia Open Days 2009 v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) sa aktívne zapojila aj Stredná odborná škola A. Dubčeka vo Vranove nad Topľou. Okrem tradičných špecialít kraja a Európy, študenti pripravili veľmi zaujímavý program a upravili triedy školy tak, aby sa návštevník cítil ako v Európe. Súčasťou boli aj portréty vrcholných predstaviteľov Európskej únie - medzi inymi predseda Európskej komisie Jose Manuel Barroso, komisári Maroš Šefčovič a Pawel Samecki. „Je to veľmi netradičná a zaujímavá prezentácia Európskej únie, akú sme ešte nikde nevideli. Portréty sú veľmi vydarené,“ skonštatovala vtedy vedúca Zastúpenia PSK v Bruseli, Natália Tarasovová. Maľby vzala do Bruselu s prísľubom, že ich určite využijú.

Začiatkom februára zástupcovia PSK v Bruseli osobne odovzdali portrét komisárovi pre regionálnu politiku Pawelovi Sameckemu (Poľsko). Autorom portrétu komisára je mladý študent Boris Kovalík, ktorý verne vystihol tvár komisára. Sám Pawel Samecki skonštatoval, že "podobnosť je úžasná a že na obrázku vyzerá lepšie." Komisár sa veľmi potešil tomuto osobnému, mimoriadne výnimočnému a netradičnému daru. Na oplátku venoval vranovskému študentovi svoju fotografiu s venovaním a podpisom.

Portrét bol zároveň rozlúčkovým darom od Prešovského samosprávneho kraja, nakoľko komisár Pawel Samecki tento týždeň končí pôsobenie vo svojej funkcii a nahradí ho nový komisár pre regionálnu politiku - Johannes Hahn z Rakúska.

Prešov 9. februára 2010

Veronika Fitzeková