Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapaTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

Okružná križovatka v Medzilaborciach

Okružná križovatka zníži nehodovosť

PSK v tomto roku otvorí štyri kruhové objazdy v kraji

V utorok 26. mája bola slávnostné otvorená okružná križovatka na cestách II/559 a II/557 v Medzilaborciach. Dôvodom jej výstavby bola vysoká nehodovosť, ktorú zapríčiňoval nevhodný tvar križovatky – úzke písmeno X. Nová križovatka zabezpečí plynulú a prehľadnú premávku a prispeje k zníženiu nehodovosti v centre mesta.

Stavbu s celkovým nákladom takmer 400 000 eur realizovala prešovská spoločnosť CMR Slovakia. „Časť, 44 % z celkovej sumy sme vyčlenili v rámci kapitálových výdavkov Prešovského kraja a zvyšných 56 % sme čerpali z úverových zdrojov Európskej investičnej banky,“ upresnil predseda PSK Peter Chudík.

Práce na kruhovom objazde sa začali v septembri minulého roku a trvali deväť mesiacov – do mája. „Vonkajší priemer okruhu okružnej križovatky dosahuje 28 metrov. Vodiči majú k dispozícii sedem metrov široký jazdný pruh, ktorý poskytuje dostatočne veľký priestor na to, aby tadiaľ mohli bezpečne prechádzať akékoľvek nákladné autá. Nový tvar križovatky nielen spomalí rýchlosť vozidiel, ale poskytne aj možnosť plynulého a bezproblémového odbočovania na tri výjazdové komunikácie,“ doplnil Vladimír Kozák, riaditeľ Správy a údržby ciest PSK.

Prešovský samosprávny kraj od roku 2007 odovzdal do užívania štyri nové okružné križovatky - v Drienove, Novej Ľubovni a v tomto roku k nim pribudli ďalšie v Humennom a Medzilaborciach. V nedeľu 31. mája bude otvorená aj križovatka vo Vranove nad Topľou. Do konca tohto roka PSK plánuje ukončiť aj stavbu okružnej križovatky medzi Novou Lesnou a Dolným Smokovcom. „Tam musí ešte prebehnúť proces vysporiadania pozemkov, ktorý realizujeme spoločne s miestnou samosprávou a následne na to vypíšeme verejnú obchodnú súťaž na dodávateľa prác,“ uzavrel Peter Chudík.

Od roku 2004, kedy prešli cesty II. a III. triedy do správy vyšších územných celkov, Prešovský samosprávny kraj investoval do modernizácie takmer 2500 kilometrov komunikácií viac ako dve miliardy korún.

***

 

Medzilaborce 27. mája 2009

 

Veronika Fitzeková
hovorkyňa PSK

Fotogaléria:

Kontakty

Prešovský samosprávny kraj
Oddelenie komunikácie a propagácie
Námestie mieru 2 
080 01 Prešov

E-mail: hovorca@vucpo.sk

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie
tlačový hovorca PSK
dasa.jelenova@vucpo.sk
tel: 051/7081 135
miestnosť: 150 I. poschodie

    

Rýchle odkazy

Užitočné odkazy

 

 

 

 

 

 

 

Publikované: 27.05.2009 / Aktualizované: 10.05.2010 HoreTlačiť