Ochrana proti povodniam

PSK získal pomoc pre povodňové stavy

Rýpadlo umožní operatívne riešiť mimoriadne situácie

Prešovský samosprávny kraj od dnešného dňa spravuje samohybné kráčajúce rýpadlo na riešenie mimoriadnych situácií, ako sú napríklad povodne. Zmluvu dnes popoludní podpísali predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR Marián Čakajda a predseda PSK Peter Chudík.

Samohybný stroj bude operatívne využitý najmä na protipovodňovú prevenciu pri mostných objektoch. Bude umiestnený na Správe a údržbe ciest PSK, oblasť Bardejov, kde bola najväčšia povodňová záťaž. Používať sa však bude v celom kraji, na všetkých tokoch, kde sú mostné objekty PSK. „Slúžiť bude hlavne pre mosty a na odstraňovanie kritických bodov na tokoch riek a potokov v spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom. Využijeme ho na prevenciu pred ohrozením mostných objektov pri zvýšenej hladine tokov. Určite nájde dobré uplatnenie,“ neskrýval radosť župan P. Chudík.

Rýpadlo, ktoré má hodnotu takmer 370 000 €, zostáva majetkom štátu. Krajská samospráva ho nevlastní, má ho prenajaté na základe zmluvy o zverení zásob na neurčitú dobu. Ako zdôraznil M. Čakajda, „Prešovský kraj je jediný, ktorému Správa štátnych hmotných rezerv takýmto spôsobom pomohla. Na základe problémov, ktoré súvisia s teritoriálnou polohou PSK, správa už v minulosti, v rokoch 2007 – 2009, bezodplatne previedla techniku na Správu a údržbu ciest PSK. Išlo o dve frézy na zimnú údržbu ciest a buldozér pre prípad povodní.“

Prešovský kraj postihujú povodne a iné prírodné katastrofy v posledných rokoch pravidelne. Od roku 2004, kedy samosprávny kraj prevzal do svojej pôsobnosti cesty II. a III. triedy, povodňové škody dosiahli takmer 17 miliónov €.

Prešov 20. apríla 2010

Veronika Fitzeková