Nové autobusy v SAD Poprad

Nové vozidlá = vyšší komfort i bezpečnosť

SAD Poprad kupoval od slovenského dodávateľa

Spolu 14 nových autobusov uviedol do prevádzky SAD Poprad v pondelok 22. júna. SAD Poprad vypravuje na cesty 190 vozidiel, z tohto počtu 156 využíva na prímestskú dopravu. „Až 90 z nich je starších ako 16 rokov,“ pripomenul riaditeľ spoločnosti, Ľubomír Melichar. SAD Poprad vo svojom regióne ročne najazdí deväť miliónov kilometrov, z toho 7,6 milióna kilometrov na prímestskej doprave.

„Nové autobusy nielen zvýšia komfort cestujúcich, ale hlavne zvýšia bezpečnosť cestnej premávky. Podstatnú časť výkonov jazdia vozidlá v rámci prímestskej dopravy. Musíme zabezpečiť ich modernizáciu, pretože bezpečnosť cestujúcich ľudí je pre nás prvoradá,“ skonštatoval pri strihaní pásky predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík.

SAD Poprad, ktorý zamestnáva 270 pracovníkov, má v rámci modernizácie vozového parku kúpiť do roku 2013 spolu 107 autobusov. Prvých 14 je k dispozícii, ďalších šesť pribudne ešte do konca roka. Cena jedného dosahuje necelých 143 000 eur (4,3 mil. Sk), pričom „skompletizované boli na Slovensku. Vybrali sme domáceho dodávateľa,“ zdôraznil riaditeľ SAD Poprad. Podľa jeho slov nové vozidlá „spĺňajú najnovšie emisné normy a prispejú k zlepšeniu životného prostredia pod Tatrami.“

Podľa predsedu PSK „modernizácia je pre nás priam nevyhnutnosťou.“ Novela zákona o cestnej doprave vyraďuje 16-ročné vozidlá z cestnej premávky. Túto podmienku spĺňajú všetky kraje okrem Prešovského, kde 57 percent autobusov prímestskej dopravy je starších ako 16 rokov. „Pri podpise zmluvy v marci tohto roku to v absolútnych číslach predstavovalo 340 autobusov. Verím, že toto číslo sa začne meniť. Po 20 vozidiel už kúpili podniky SAD v Humennom a Poprade,“ poznamenal Peter Chudík.

Štyria verejní autobusoví dopravcovia, ktorí na základe zmluvy zabezpečujú výkony vo verejnom záujme, majú počas nasledujúcich osem rokov zakúpiť spolu 400 autobusov. Zaviazal ich k tomu Prešovský samosprávny v zmluve, ktorá je podpísaná na desať rokov. SAD Prešov. SAD Humenné, SAD Poprad a Bus Stará Ľubovňa majú v tomto roku vyčlenených predbežne 12,6 mil. € (380 mil. Sk) na výkony vo verejnom záujme, ktoré im prepláca vyšší územný celok.

Poprad 22. júna 2009

Veronika Fitzeková