Nové autobusy v SAD Humenné

Na cesty pribudne 14 nových autobusov

Zmluva medzi PSK a dopravcami spustila modernizáciu

SAD Humenné v piatok 15. mája uviedlo do prevádzky 14 nových autobusov, ktoré majú zvýšiť komfort cestujúcich a kvalitu poskytovaných služieb. Podnik využíva na prímestskú dopravu do šiestich okresov spolu 190 autobusov, z nich 110 je starších ako 16 rokov. „Nové autobusyzabezpečia komforta bezpečnosť pre cestujúcich,“ povedal pri slávnostnom odovzdaní Peter Chudík, predseda PSK.

Podľa novely zákona o cestnej doprave mali byť 16-ročné autobusy vyradené z cestnej premávky. Spĺňajú to všetky kraje okrem Prešovského. Vozový park štyroch dopravcov je skutočne zastaraný. Z 560 autobusov prímestskej dopravy je takmer 340 autobusov starších ako 16 rokov, čo predstavuje 57 %.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) preto v tomto roku podpísal s verejnými dopravcami v kraji zmluvu o zabezpečení výkonov vo verejnom záujme na desať rokov spolu s opciou na ďalších päť rokov. Zároveň ňou zaviazal dopravcov k nákupu 400 autobusov počas nasledujúcich siedmich rokov. „Dlhodobá zmluva a opcia nám poskytujú istú záruku a budeme môcť výraznejšie investovať do obnovy vozového parku,“ konštatoval riaditeľ SAD Humenné, Jozef Lacký. „Sme jediný kraj, ktorý má podpísanú takúto zmluvu s dopravcami. Sú v nej jasne stanovené pravidlá a som presvedčený, že výrazne skvalitní cestovanie v našom regióne,“ doplnil P. Chudík.

SAD Humenné, ktoré zamestnáva 450 pracovníkov, má v rámci modernizácie vozového parku kúpiť spolu 147 autobusov. Prvých 14 už je k dispozícii, ďalšie by mali pribudnúť možno aj do konca roka. Ako potvrdil J. Lacký, „pripravujeme už tender na nákup ďalších autobusov. Rokujeme aj s domácimi výrobcami z Levoče a zo Spišskej Novej Vsi.“ Je to však náročné, lebo jeden autobus stojí viac ako 138 tis € (4,1 mil. Sk).

Modernizáciu vozového parku pripravujú aj v SAD Poprad, kde by malo do konca roka pribudnúť 20 nových autobusov.

Prešov 15. mája 2009

Veronika Fitzeková