Euroscola 2010: dve úspešné školy z PSK

Gymnazisti vo štvrtok cestujú do Štrasburgu

Medzi ôsmimi víťazmi Spišská Stará Ves a Snina

Už vo štvrtok 29. apríla pocestujú do sídla Európskeho parlamentu v Štrasburgu študenti zo Spišskej Starej Vsi. Gymnazisti pobyt vyhrali v súťaži Euroscola 2010 určenej pre študentov stredných škôl, ktorú vyhlasuje Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku.

Do 5. ročníka súťaže Euroscola sa zapojilo spolu 23 slovenských škôl. Osem najúspešnejších dostalo príležitosť navštíviť parlament a rokovať ako skutoční europoslanci so svojimi rovesníkmi z 27 členských krajín EÚ. Spišskostaroveské gymnázium získalo spomedzi všetkých zúčastnených najvyššie bodové ohodnotenie.

Na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi pracoval 20-členný projektový tím študentov, ale ako zdôraznil riaditeľ školy, Daniel Kostka, „samotný projekt pozostával z prezentácie pre všetkých študentov gymnázia a miestnej základnej školy.“

„Náš program mal názov Európa očami mladých,“ vysvetlil Mirosla Zelina, ktorý projektový tím spišskostaroveského gymnázia pedagogicky viedol. Podľa jeho slov cieľom bola „propagácia inštitúcií a vzťahov v rámci členských krajín EÚ a pomoc EÚ konkrétnym regiónom v rámci členských štátov.“

„Chceme pokračovať v informovaní žiakov o únii, účasti Slovenska a formovaní eurobčianstva,“ priblížil zámery riaditeľ D. Kostka. Zdôraznil, že škola sa aj naďalej bude zapájať do podobných aktivít: „Je to už po tretíkrát, čo naši žiaci uspeli v súťaži a majú možnosť vycestovať. Je to pre nich veľká motivácia. Predchádzajúce úspechy žiakov ich motivujú k aktivitám a výkonom. Verím, že naši študenti budú úspešní aj naďalej.“

Z Prešovského kraja sa do súťaže zapojili aj gymnáziá z Kežmarku a Humenného, Stredná priemyslená škola z Popradu a Cirkevná spojená škola zo Sniny. Aj Sninčania sa prebojovali medzi osem najlepších tímov a ich cesta do Štrasburgu je naplánovaná na 21. mája.

Prostredníctvom programu Euroscola navštívilo sídlo Európskeho parlamentu v Štrasburgu od roku 2006 takmer 1000 študentov a vyše 100 pedagógov stredných škôl zo Slovenska.

Program Euroscola vytvoril Európsky parlament s cieľom oboznámiť mladých ľudí s fungovaním tejto nadnárodnej inštitúcie a umožniť im vymeniť si názory na zaujímavé témy a podnietiť ich k učeniu sa jazykov. Pracovné dni Euroscola sa konajú od roku 1989 a každoročne sa na nich zúčastňuje okolo 10 000 mladých ľudí z celej EÚ.

Aj Prešovský samosprávny kraj venuje poznávaniu Európskej únie osobitnú pozornosť. V tomto roku vyhlásil pre študentov stredných škôl súťaž powerpointových prezentácií pod názvom 10 NAJ - miesta, ktoré rozhodne musíte vidieť v PSK a EÚ. Medzi odmenami pre víťazov je i pobyt v Bruseli.

Prešov 26. apríla 2010

Veronika Fitzeková