Nová križovatka v Tatrách

Zlepšili sa parametre cestnej siete

V Prešovskom kraji šiesta okružná križovatka za tri roky

V utorok 26. januára predpoludním bola slávnostné otvorená okružná križovatka na cestách III/534 003 a III/534 004. Nachádza sa v katastrálnych územiach Novej Lesnej a Dolného Smokovca.

„Naším cieľom bolo predovšetkým odstrániť kolízne body na týchto cestách. Zvýšili sme však tiež kvalitatívne parametre cestnej siete v turisticky významnej lokalite Prešovského kraja,“ uviedol predseda PSK Peter Chudík.

Celkový rozpočet stavby vrátane projektovej dokumentácie presiahol 186 400 €. Prestavba križovatky stála 167 000 €, dobudovanie chodníkov vyše 14 300 €. „Ako prvé sme riešili vysporiadanie pozemkov. V tomto nám pomohla miestna samospráva. Potom sa už všetko realizovalo pomerne rýchlo,“ zhodnotil predseda krajskej samosprávy. Stavebné povolenie bolo vydané v auguste minulého roku, Dodávateľ, spoločnosť Inžinierske stavby Košice, zrealizovali práce za dva mesiace: „Stavenisko prevzali 2. októbra a stavbu ukončili 30. novembra minulého roku,“ spresnil riaditeľ Správy a údržby ciest (SÚC) PSK, Vladimír Kozák.

Ako potvrdil P. Chudík, „financovanie bolo zabezpečené z úverových zdrojov Európskej investičnej banky vo výške takmer 99 590 €. Zdroje PSK predstavovali takmer 86 860 €.“

Prešovský samosprávny kraj od roku 2007 odovzdal do užívania päť nových okružných križovatiek - v Drienove, Novej Ľubovni, Humennom, Medzilaborciach a Vranove nad Topľou. Okružná križovatka medzi Novou Lesnou a Dolným Smokovcom je v poradí šiestou, ale nie poslednou.

Od roku 2004, kedy prešli cesty II. a III. triedy do správy vyšších územných celkov, Prešovský samosprávny kraj investoval do modernizácie takmer 2500 kilometrov komunikácií viac ako dve miliardy korún.

Vysoké Tatry 26. januára 2010

Veronika Fitzeková

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie