Najúspešnejším športovcom PSK po prvýkrát hádzanár

Po prvýkrát osobitné ocenenia pre študentov stredných škôl

V prešovskom Divadle Jonáša Záborského boli 2. februára po siedmykrát slávnostne vyhlásení najúspešnejší športovci a športové kolektívy Prešovského samosprávneho kraja za rok 2009.

Potom, čo za rok 2008 nebol vyhlásený najúspešnejší športovec kraja, do galérie najlepších za rok 2009 pribudol hádzanár Alexander Radčenko z Tatranu Prešov. Medzi najúspešnejších športovcov PSK v doterajšej histórii patria kulturista Andrej Hlinka zo Starej Ľubovne (2007), lyžiar Martin Bajčičák (2005 a 2006), nohejbalista Marek Tomčišák z Humenného (2004) a silová trojbojárka Eva Svjanteková z Bardejova (2002).

Odborná komisia aj za rok 2009 určila desať najúspešnejších športovcov PSK - jednotlivcov v kategórii dospelých bez určenia poradia, tri najúspešnejšie športové kolektívy v kategórii dospelých a tri športové kolektívy v mládežníckej kategórii. Po prvýkrát boli osobitne vyhodnotení najúspešnejší študenti stredných škôl na území Prešovského kraja.

Najúspešnejším športovcom Prešovského samosprávneho kraja za rok 2009 sa stal Alexander Radčenko, spojka z hádzanárskeho klubu Tatran Prešov. O tomto 36-ročnom rodákovi z Rostova na Done sa hovorí, že je jedným z najlepších hádzanárov, akí kedy za Prešov hrali.

Medzi prvú desiatku bez určenia poradia sa dostali už tradične lyžiar Martin Bajčičák, motoristi Igor Drotár a Vladimír Bánoci, excelovali siloví trojbojári z Bardejova – Marcel Matej a už tradične Júlia Kostúrová. Z nových mien pribudli kolkár Peter Magala, sánkari Ján Harniš a Branislav Regec, či Veronika Semaníková z karate klubu Katsudo zo Sabinova. Úspešný humenský volejbal v tomto roku zastupuje smečiar Milan Hriňák a v kulturistke zostáva reprezentant zo Starej Ľubovne, tentoraz však Tomáš Pichnarčík.

Medzi najlepšie kolektívy dospelých tradične patria hádzanári Tatrana Prešov a volejbalisti z VK Chemes Humenné. Trojicu medzi dospelými uzatvoril basketbalový klub Prešovskej univerzity Bemaco. Medzi mládežníckymi kolektívmi je úplne nová trojica, ktorú tvoria juniori volejbalového klubu Chemes Humenné, sabinovskí karatisti z klubu Katsudo a mladí basketbalisti zo Svitu.

Po prvýkrát si krajská samospráva dvoma cenami osobitne všíma úspechy študentov stredných škôl, ktoré pôsobia na území kraja. „Nejde len o školy v našej pôsobnosti, ale všetky, ktoré v kraji máme. Veľa sa hovorí o tom, že naše deti sa málo venujú športu. Aj toto je spôsob ako chceme ukázať, že registrujeme a vnímame všetky športové úspechy našich stredoškolákov. Všetci nominovaní stredoškoláci dostanú ďakovný list,“ zdôraznil predseda PSK Peter Chudík. Odborná porota napokon spomedzi 37 návrhov na ocenenie, ktoré poslali priamo riaditelia stredných škôl, vybrala dvoch: najúspešnejšiu dorasteneckú reprezentantku Slovenska v atletike Veroniku Kaňuchovú zo súkromného gymnázia v Bardejove a Jakuba Hudáka zo SPŠ stavebnej v Prešove, ktorý okrem iného vyhral súťaž o Najsilnejšieho stredoškoláka Slovenska v pretláčaní rukou.

Športovo najúspešnejšou strednou školou za rok 2009 sa stala Spojená škola Ľudmily Podjavorinskej v Prešove, ktorej volejbalisti vybojovali na Majstrovstvách Slovenska zlaté medaily.

Už po druhýkrát udelil predseda PSK Peter Chudík zvláštne ocenenie - Cenu predsedu PSK. V tomto roku ju získali mladí hokejisti – siedmaci HC Prešov 07. Ako vysvetlil, „vyhrali prestížny hokejový turnaj v Moskve – Zlatý puk. Týmto chlapcom treba ukázať, že má zmysel všetko, čo v športe robia. Aj toto je pre nich motivácia do budúcnosti, aby sa športu aktívne venovali aj naďalej.“

K vyhlasovaniu najúspešnejších športovcov patrí aj čitateľská anketa denníka Korzár. V nej najviac hlasov získali pretekári prešovského Rally System Slovakia, Igor Drotár a Vladimír Bánoci.

Prešov 2. februára 2010

Veronika Fitzeková

Najúspešnejší športovci a kolektívy Prešovského samosprávneho kraja za rok 2009

Najúspešnejší športovec PSK za rok 2009