Milióny eur na opravu stredných škôl

Opraví sa 13 škôl za 11 miliónov eur

Prešovský kraj najúspešnejší v opatrení infraštruktúra vzdelávania

Prešovský samosprávny kraj (PSK) začal modernizáciu stredných škôl z prostriedkov Regionálneho operačného programu (ROP), opatrenie infraštruktúra vzdelávania. V rámci prvej výzvy podal PSK 23 projektov, ktorých bolo úspešných 13 s celkovým rozpočtom 10,9 mil. € (330 mil. Sk). Je to najviac spomedzi samosprávnych krajov na Slovensku pokiaľ ide opočet úspešných projektov i pokiaľ ide o výšku finančných zdrojov.
Úspešné boli stredné školy v siedmich okresoch – Kežmarok, Medzilaborce, Humenné, Bardejov, Vranov, Sabinov a Prešov. Najviac škôl, šesť, sa bude modernizovať v krajskom meste. „Vo väčšine prípadov ide o zateplenie budov, výmenu okien, znižovanie energetickej náročnosti. Finančne najnáročnejší je projekt na obnovu, prestavbu a dostavbu Gymnázia na Konštantínovej ulici v Prešove, kde rozpočet dosahuje 1,8 mil. €,“ priblížil predseda PSK Peter Chudík.

V súčasnosti sa už realizujú tri projekty – zateplenie Spojenej školy na ulici Ľ. Podjavorinskej v Prešove, stavebné úpravy Obchodnej akadémie v Humennom a obnova budovy školy a telocvične na Strednej odbornej škole v Lipanoch.

V rámci ROP bolo na opatrenie infraštruktúra vzdelávania vyčlenených 410 mil. € pre celé Slovensko. Po prvej výzve sa rozdelilo 360 mil. €. V druhej výzve, ktorá sa končí koncom augusta, podal PSK ďalších 26 projektov v celkovej hodnote 29,2 mil. € (882 mil. Sk). „Pre druhú výzvu však ostalo k dispozícii už len 50 mil. €. Aj tu sa potvrdilo, že musíme byť pripravení a okamžite reagovať pri prvých výzvach, kde je najvyššia šanca na úspech,“ zhodnotil Peter Chudík.

Podľa župana sa až v budúcom roku naplno ukážu výsledky tejto práce. Podľa jeho slov možno predpokladať, že príjmy budú obmedzené aj v budúcom roku a investovať budú hlavne tí, ktorí získali financie v rámci európskych fondov. „Veľa ľudí očakávalo, ako bude náš kraj úspešný pri čerpaní prostriedkov z eurofondov. Trúfnem si však povedať, že sme splnili všetky naše zámery. Boli sme vynikajúco pripravení, čo sa nám vyplatilo nielen pri tomto opatrení,“ uzavrel predseda PSK.

Prešov 19. augusta 2009

Veronika Fitzeková

Fotogaléria:

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie
tlačový hovorca PSK
tel: 051/7081 135