Ktoré zaujímavosti predstaví Karpatská mapa možností?

Prvé stretnutie spoločného projektu 1. marca v Rytre

V pondelok 1. marca sa konferenciou začína projekt Karpatská mapa možností – spoločná propagácia turistických, prírodných a kultúrnych zaujímavostí malopoľsko-prešovského pohraničia. Na dvojdňovej medzinárodnej konferencii sa v poľskom Rytre zíde asi 130 expertov a zástupcov Prešovského kraja a Malopoľského vojvodstva.

„Projekt napĺňa myšlienky spoločnej propagácie s ktorou sa oba regióny zaoberajú už dlhšie obdobie. Záujem o turistické destinácie je evidentný, ale evidentná je aj nedostatočná informovanosť návštevníkov o možnostiach, ktoré tieto regióny ponúkajú,“ vysvetľuje zmysel projektu Martin Janoško, manažér projektu za Prešovský kraj. Ako zdôraznil, „na území kraja je veľmi veľa rôznych zaujímavostí, o ktorých nikto nevie, prípadne len miestni obyvatelia. Cieľom projektu je urobiť skutočne dôkladnú analýzu územia a zverejniť miestne zaujímavosti, ktoré nie sú všeobecne známe, ale môžu sa stať veľkou atraktivitou pre návštevníkov. Chceme predstaviť miestne legendy, zákutia, lokality...“ vysvetľuje M. Janoško.

V rámci projektu bude vytvorený spoločný propagačný internetový portál, ktorý bude prezentovať zaujímavosti nášho regiónu. Portál by obsahovo mali naplniť odborníci z jednotlivých oblastí – cestovný ruch, história, prírodné bohatstvo, kultúra, literatúra, osobnosti, relígie, etnografia, marketing a propagácia. „So záujemcami, ktorí sa prihlásili, sa po prvýkrát stretneme práve na medzinárodnej konferencii v Rytre. Priamo tam budú vytvorené pracovné skupiny expertov,“ priblížil M. Janoško.

Pilotná prevádzka internetového portálu Karpatská mapa možností by mala byť spustená do letnej sezóny budúceho roku. Súbežne s prácou expertov na obsahovej náplni sa už začína pripravovať aj technické zázemie a vizuálizácia pre spustenie portálu.

Projekt Karpatská mapa možností realizujú spoločne Malopoľské kultúrne centrum SOKÓŁ v Nowom Saczi a Prešovský samosprávny kraj. Celkové náklady dosiahnu vyše 768 400 €. Prostriedky na jeho realizáciu regióny získali v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007-2013. Spolufinancovanie predstavuje 15 %, vyše 115 260 € spolu pre obe inštitúcie.

Prešovský samosprávny kraj začína aktívne pracovať na podpore cestovného ruchu v regióne, tak ako deklaroval pri podpise memoranda o spolupráci pri rozvoji turizmu v októbri minulého roku. „Okrem prípravy tohto portálu pracujeme aj na projekte Vitajte v Prešovskom kraji, založení centra rozvoja turizmu vo Vysokých Tatrách a iných projektových zámeroch,“ uzavrel Martin Janoško.

Prešov 26. februára 2010

Veronika Fitzeková