Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapaTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

Deň priateľstva - Deň dobrosusedstva

V sobotu sa koná už ôsmy ročník Dňa priateľstva – Dňa dobrosusedstva

Po roku sa znova „otvorí“ štátna hranica

V sobotu 16. mája sa uskutoční už ôsmy ročník slovensko-ukrajinského Dňa priateľstva, alebo Dňa dobrosusedstva. Kým minulý rok sa „otvorila hranica“ Ubľa – Malyj Bereznyj, tohtoročné medzinárodné kultúrno–spoločenské podujatie sa koná na štátnej hranici vo Vyšnom Nemeckom – Užhorode. V slávnostnom programe sa predstavia folklórne súbory Makovica zo Svidníka a Zemplín z Michaloviec.

Hlavnými organizátormi podujatia sú Košický a Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s mestami Sobrance a Snina, firma SESO Vranov nad Topľou a za ukrajinskú stranu Zakarpatská oblastná štátna administrácia (ZOŠA) a Zakarpatská oblastná rada (ZOR).
Organizátori na hranici očakávajú okolo 600 ľudí, pričom pozvanie prijali J.E. pani Inna Ohnivets, mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Ukrajiny v SR, predseda NR SR Pavol Paška, predseda ZOŠA Oleg Olodarovič Havaši, predseda ZOR Michajlo Michajlovič Kičkovskij a tradične predsedovia vyšších územných celkov Prešov i Košice - Peter Chudík a Zdenko Trebuľa.

Podľa Petra Chudíka „hranica ponúka príležitosť na prezentovanie kraja a miest, výsledkov rozvoja kontaktov a cezhraničnej spolupráce so svojimi ukrajinskými partnermi, ako aj kultúry a remesiel.“ Slovenskú stranu budú na tohtoročnom Dni priateľstva reprezentovať vo svojich prezentačných stánkoch Prešovský i Košický samosprávny kraj, mestá Sobrance, Snina, Humenné a jeden z tradičných organizátorov, firma SESO Vranov nad Topľou.

Obyvatelia Prešovského a Košického samosprávneho kraja a susednej Zakarpatskej oblasti Ukrajiny už tradične podporujú a rozvíjajú blízke rodinné, priateľské, kultúrne a obchodné vzťahy. Slovenskú národnú komunitu v Zakarpatskej oblasti tvorí viac než 5 000 Slovákov. V severovýchodnej časti Slovenska žije približne 40 tisíc osôb v takmer 300 obciach prevažne patriacich k rusínskej a ukrajinskej národnostnej menšine. “Je prirodzené, že rozvoj cezhraničnej spolupráce medzi našimi krajinami a orgánmi miestnej a regionálnej samosprávy nadobudol osobitný rozmer. V súčasnej dobe prebieha aktívna spolupráca v rôznych oblastiach,“ hodnotí predseda PSK Peter Chudík.

***

Prešov 14. mája 2009

Veronika Fitzeková
hovorkyňa PSK

Kontakty

Prešovský samosprávny kraj
Oddelenie komunikácie a propagácie
Námestie mieru 2 
080 01 Prešov

E-mail: hovorca@vucpo.sk

Mgr. Jeleňová Daša

hovorkyňa PSK

Tel.: 051 / 7081 135, GSM: 0904 832 004

dasa.jelenova@vucpo.sk  
Kancelária: 253, II. posch. 

    

Rýchle odkazy

Užitočné odkazy

 

 

 

 

 

 

 

Publikované: 14.05.2009 / Aktualizované: 10.05.2010 HoreTlačiť